Marmara denizi orta çukuru yamaçlarının holosen sedimantolojisi
Holocene sedimentology of the slopes of the central trough of the sea of Marmara
- Tez No: 170135
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA ERGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi MARMARA DENİZİ ORTA ÇUKURU YAMAÇLARININ HOLOSEN SEDİMANTOLOJİSİ özgür DEMİRCİ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Mustafa ERGİN Bu tezin amacı Marmara Denizi orta çukuru yamaçlarında Holosen döneminde depolanan çökellerin sedimantolojisini ortaya çıkartmaktır. Bu amaçla, MTA Sismik- 1 araştırma gemisi ile, beş adedi Marmara Denizi orta çukuru yamaçlarından ve üç adedi de güney şelf alanından olmak üzere toplam sekiz adet gravite karot örneği alınmıştır. Çalışma alanında bulunan sedimanlar değişik oranlarda kil, süt, kum ve çakıldan oluşan silisiklastik kırıntılardır. Orta çukur yamaçlarından alman karot sedimanlarına genellikle kil-silt bakimdir. Güney şelf üzerindeki sedimanlarda ise üst kısımlarda kil-silt hakim iken derine doğru inildikçe kum ve çakıl miktarı artmaktadır. Mevcut sediman birikim hızı verilerine göre bu sedimanlar Geç Kuvatemer'de (Holosen veya Geç Pleyistosen) birikmeye başlamış olmalıdır. Orta çukur yamaçlarından alınan karotlarda toplam karbonat oram genellikle düşüktür (< %25). Yapılan analizlerden çalışma konusu olan sedimanların %l-2 arsında organik karbon içerdiği anlaşılmış olup, bu sonuçlar Marmara Denizi'nde daha önce yapılan çalışmalarla uyumludur. Sedimanlar genellikle illit ve smektit grubu kil mineralleri ve az miktarda da klorit ve kaolinit içermektedir. Kil minerali dağılımlarında bölgesel olarak önemli farklılıklar gözlenmemekle birlikte orta çukurun doğu bölgesinin kloritçe zengin bir kaynaktan etkilendiğim söylemek mümkündür. Karot sedimanlan üzerinde yapılan multi-element analizlerine göre çinko miktarının düşük, krom ve nikel miktarının ise nispeten yüksek olması ultramafik kaynak alanlardan beslenimi göstermektedir. 2005, 174 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Marmara Denizi, orta çukur, Holosen, sedimantoloji
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis HOLOCENE SEDIMENTOLOGY OF THE SLOPES OF THE CENTRAL TROUGH OF THE SEA OF THE MARMARA Özgür DEMİRCİ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geological Engineering Supervisor Prof. Dr. Mustafe ERGİN The aim of this thesis is to bring the Holocene sedimantology of die slopes of the Sea of Marmara to light For this purpose eight gravity cores, five of them being from the slopes of central trough and three of them being from the southern shelf of the Sea of Marmara have been taken with the R/V MTA Seismic- 1. The sediments deposited in the study area are silisiclastics composed of varying mixture of silt, clay, sand and pebbles. In the cores taken from the central through slopes the dominant sediment type is silt and clay. However on the southern shelf, though the silt and clay dominates the upper parts of the cores, the amount of sand and gravel increases with increasing sediment depth. According to the present sedimentation rate data these should have been sediments deposited during the Late Quaternary (Holocene or Late Pleistocene). Total carbonate content is generally low (< 25%) in the central trough cores. The laboratory analyses pointed that the sediments subjected to this study comprises 1-2 % of organic carbon, and these results are in accordance with the results of the previous studies from the Sea of Marmara. Sediments comprise mostly illite and smectite group clay minerals with minor amounts of chlorite and kaolimte. Even though the distribution of the clay minerals does not show important regional differences, it might be said that the eastern part of the central through is affected by a chlorite-rich source. Low zinc and relatively high chromium and nickel amounts obtained from the multi-element analysis carried on the sediments show possible feed from the ultramafic source areas. 2005, 174 pages Key Words : The Sea of Marmara, central trough, Holocene, sedimentology