Critical theory in practice: Three different readings of Doris Lessing's The Golden Notebook
  1. Tez No: 17014
  2. Yazar: Z.RÜÇHAN KAYALAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYA MENTEŞE BATUM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Yirminci yüzyılda, edebi eserlere değişik açılardan yaklaşan çeşitli eleştiri teorilerinin ortaya çıkmış olması nedeniyle, edebiyat eleştirisi büyük ölçüde önem kazanmıştır. Çeşitli dönemlerde yazılmış tüm edebi eserler artık farklı eleştiri görüşleri açısından incelenebi İmektedi r. Bu gelişmelerin doğal sonucu olarak edebiyat eleştirisi, edebiyatla ilgili çalışmaların ana dallarından biri haline gelmiştir. Bu tezin amacı, bir edebi eserin üç önemli çağdaş eleştiri teorisi açısından nasıl incelenebileceğini göstermek ve bu üç yaklaşımın söz konusu edebi eseri anlamamızı ve değerlendirmemizi ne şekilde etkileyeceğini araştırmaktadır. Bu çalışmada çağdaş ingiliz roman yazarlarından Doris Lessing'in, hem yazarın diğer eserleri arasında hem de yirminci yüzyıl ingiliz Romanı içinde önemli bir yeri olan The Golden Notebook isimli eseri, çağımızın önde gelen üç edebiyat eleştiri akımı olan“Tarihsel Biyografik”eleştiri,“Biçimselci 1 ik”(Yeni Eleştiri) ve“Feminist”eleştiri açısından incelenmiştir. Bu tez Giriş, üç ana bölüm ve Sonuç bölümlerinden oluşmaktadır. Giriş bölümünde çağdaş edebiyat eleştirisinin önemli özellikleri belirtilmiş ve önde gelen1 1 1 yirminci yüzyıl eleştiri teorileri, örneğin Rus Biçimselci 1 iği, Uygulamalı Eleştiri, Yeni Eleştiri veya Biçimsel Eleştiri, Psikoanal itik Eleştiri, Yapısalcılık, Ayrışımcı Eleştiri, Politik Eleştiri, v.s.; kısaca incelenmiştir. Ana bölümlerde ise, göz önüne alınan eleştiri teorisinin önce kuralları ve yöntemi ele alınmış daha sonra da bu teori The Golden Notebook üzerinde uygulanmıştı r. Birinci ana bölüm, tarihsel-biyograf ik eleştiri teorisi ve uygulamasını içermektedir. ikinci Bölümün konusu ise Biçimsel Eleştiri teorisi (Yeni Eleştiri) ve bu teorinin söz konusu romana uygulanmasıdır, üçüncü Bölümde Feminist eleştiri teorisi açıklanmış ve The Golden Notebook feminist görüş açısından eleştirilmiştir. Bu araştırma ve çalışma sonunda, bir edebiyat eseri değişik eleştiri görüşleri ve yöntemleri açısından incelendiğinde, eserin farklı yönlerinin ön plana çıktığı; ve bu nedenle her farklı incelemenin söz konusu eserin anlamım ve değerlendirmesini değişik açılardan etkilediği anlaşılmıştır. Ayrıca bir edebi eseri sadece tek bir eleştiri teorisi açısından incelemek yerine, farklı birkaç eleştirisel yaklaşımla incelemenin hem edebi değerlendirmemizi hem de edebiyattan alacağımız zevki arttıracağı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Literary criticism has gained a noticeable significance during the course of the twentieth-century due to the appearance of diverse critical theories which approach works of literature through different perspectives. Literary works of all periods can now be analysed through a variety of critical attitudes and this is why contemporary literary criticism has justifiably become a major branch in literary studies. The aim of this thesis is therefore to explore how differently a work of literature could be analysed through three outstanding contemporary critical theories and how each reading would improve our understanding and appreciation of the literary work in question. The three theories surveyed in this study are the historical- biographical, the formal istic and the feminist theories of criticism and the literary work analysed through these three perspectives is The Golden Notebook by Doris Lessing, a novel which occupies a place of noteworthy significance not only among Doris Lessing' s other works, but also in twentieth-century British fiction. This thesis consists of an Introduction, three developmental chapters and a conclusion. The introduction contains an account of the basic features which mark the significance of contemporary literary criticism and abrief survey of the major twentieth-century critical theories including Russian Formalism, Practical Criticism, New Criticism or Formalism, Archetypal Criticism, Psychoanalytical Criticism, Structuralism, Deconstruction, Political Criticism and so forth. In the developmental chapters, a survey of the critical theory with reference to its principles and arguments is followed by the application of the theory into practice through an analysis of The Golden Notebook. Chapter I deals with historical-biographical criticism and its application. Chapter II concentrates upon Formal istic Criticism and a formal istic reading of the novel and in Chapter III, Feminist Criticism is discussed and a feminist reading of The Golden Notebook is included. As a result of this research and study it has been found out that when analysed through different critical perspectives, different aspects of the literary work under consideration come to the foreground. Thus, each reading helps intensify and polish our understanding of the work through a different angle. Moreover, it can also be pointed out that the analysis of a literary work not only through a single perspective but through different critical approaches may bring about benefical results which may reinforce our literary appreciation and enrich the pleasure derived from literature.