Social class differences in the standard vocabulary development of the third and the fifth year students in three different elementary schools in Istanbul
- Tez No: 17013
- Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜRAY KONİG
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1991
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 250
Özet
11 ÖZET Bu araştırmanın temel amacı, İstanbul'da yaşayan ve farklı sos yal çevrelerden gelen ilkokul 3. ve 5. sınıf öğrencilerinin Türkçe standart sözcük dağarcıklarını araştırmak, bu öğrencilerin gerek de ğişik sosyal sınıflardan gelmelerinden, gerekse 3. ve 5.' sınıfta ol malarından dolayı aralarında doğan farklılıkları ortaya koymak ve kı yaslamalar yapmaktır. Yurdumuzda kırsal alandan büyük kente göç olgusu ve bunun do ğurduğu sorunlar özellikle İstanbul'da belirgin bir şekilde gözlen mektedir. Sosyo-kültürel ve sosyo-ekonomik farklılıklardan doğan bu karmaşık yapı, çok değişik açılardan incelenebileceği gibi, bireyle rin geldikleri sosyal çevrelere göre standard dili kullanımları açı sından da incelenebilir. Standard dil, standart-dil -dışı kullanımlara kıyasla daha doğru ya da iletişimsel yönden daha üstün sayılmamakla birlikte, eğitimli çevrelerde, basında, radyo-televizyonda ve öğre timde kullanılıyor olmasından dolayı sosyal prestiji olan ve yazım, sesletim, sözcük dağarcığı ve dilbilgisi kuralları açısından tercih gören kullanımdır. Farklı sosyal çevrelerden gelen çocukların stan dart sözcük bilgilerindeki farklılıkların okul başarısıyla yakından ilgili olduğu düşündüğümüz için, araştırmamızı dil sosyalleşmesi sü recinden geçmekte olan ilkokul 3. ve 5. sınıf Öğrencileri üzerinde yürüttük. Araştırma, 1988-89 öğretim yılında, İstanbul Ayazağa Köyü İlko kulu, Mehmet Emin Yurdakul İlkokulu ve İlhami Ahmet Örnekal İlkoku lu'na devam eden, 100- tane 3. sınıftan, 100 tanede 5. sınıftan olmak üzere, toplam 200 öğrenci üzerinde yürütülmüştür.“Öğrenci Sosyal Du rumu Belirleyici Bilgi Formu”ve“Sözcük Bilgisi Testleri”ile veri ler toplanmış, bilgi formuna göre öğrenciler“orta altı”,“orta”ve“orta üstü”sosyal sınıflarına ayrılmışlar ve kendileri ile ilgili yönlendirici bilgiler edinilmiştir.“Sözcük Bilgisi Testleri”sonuç ları ise, her bir sosyal sınıf açısından hem 3. sınıftaki hem de 5. sınıftaki öğrencilerin sınanan sözcükler çerçevesinde standard veya standard-dışı sözcük dağarcıkları konusunda bilgiler vermiş, böylece 3. ve 5. sınıflar arasında da detaylı kıyaslamalar yapmamızı sağla mıştır.Ill Tablolar eşliğinde sunulan bulgular ve değerlendirmeler kısaca şöyle özetlenebilir: Sosyal sınıf seviyesi yükseldikçe anne-babanın gelir ve eğitim düzeyi, ailenin ve çocuğun okuma alışkanlığı, film, tiyatro eseri ya da televizyon izleme eğilimi, okul öncesinde ve okul döneminde çocuğa sağlanan olanaklar, çocuk için ayrılan zaman ve gösterilen ilgi art makta, çocuğun aile. dışındaki yakın çevresinin sosyo-kültürel ve sos- yo-ekonomik özellikleri de, sosyal sınıf seviyesine bağlı olarak standart sözcük dağarcığı ediniminde etkili faktörler olarak ortaya çıkmaktadır.“Sözcük Bilgisi Testleri”nin sonuçlarına göre, 3. sınıfta orta altı ve orta sınıf öğrencilerinin standart sözcüklerdeki başarı oran ları, orta üstü sınıf öğrencilerine göre düşük ve birbirine yakın de ğerler göstermiştir. 5. sınıfta ise orta-altı sınıf öğrencilerinin başarı oranları, 3. sınıftaki orta-altı grubun başarı oranlarına göre az da olsa yükselmiş, oysa 5. sınıftaki orta sınıf öğrencilerinin ba şarı oranları 3. sınıf takil erin başarı oranlarını fazlasıyla aşmış, yükselen bir grafik.izleyerek, orta-üstü öğrencilerin seviyesine ulaşmış, hatta bazı sorularda onları geçmiştir. Standard-dışı kulla nımdan seçilerek sınanan sözcüklerde ise, orta-altı sınıf öğrencileri 3. sınıfta en başarılı grup olarak dikkati çekmektedir. 5. sınıfta ise, kendilerini az farkla geçen orta sınıf öğrencilerine karşın, orta altı sınıfa ait öğrenciler yine de kayda değer bir başarı göstermiş lerdir. Sonuçlar, orta-üstü sınıfın standart sözcüklerde genelde daha başarılı olmasına karşın, orta sınıfın 3. sınıftan 5. sınıfa' doğru gösterdiği son derece önemli sayılacak dinamizmi yakalayamadığını, diğer yandan orta-altı sınıfın standart sözcüklerde başarısız kaldı ğını ortaya koymuştur. Ancak bu grubun standart-dışı sözcüklerdeki başarısı, kendi sosyal çevresi içinde iletişimsel sorunları olmadığı nı, sorunun standart sosyal ve dilsel beklentilere uyamamaktan kay naklandığını vurgulaması açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The main purpose of this study is to investigate the standard Turkish vocabulary knowledge of the third and the fifth year elemen- try school children who live in Istanbul and belong to different social classes. Problems caused by immigration from rural areas to big cities are observable especially in Istanbul. The cosmopolitan structure of population can be analyzed for various purposes as well as for the use of standard variety by people who have different social and cultural backgrounds. Although the standard variety is neither the only“correct”form nor communicatively superior to other varities, it is the variety used by mass-media, educated circles and in educa tion, therefore, has the highest status. Considering this fact, we think that social class differences in mastering and using the standard variety, hence the standard vocabulary, may cause inequalities in educational setting. For this reason, we focused on the mastery and use of the standard vocabulary of the third and the fifth year children who were going through the process of linguistic socialization. The research was carried out in the 1988-89 academic year with 100 third-year and 100 fifth-year students who attended Istanbul Ayazağa Köyü İlkokulu, Mehmet Emin Yurdakul İlkokulu and îlhami Ahmet Örnekal İlkokulu. For data collection, we used a“Personal Informa tion Questionnaire”and“Vocabulary Tests”. Using the Questionnaire, we assigned the subjects to Lower, Middle and Upper-Middle classes, The results of the“Vocabuluary Test”displayed the third and the fifth year performance in the tested words. Most words were from the.standard words to check the Lower class- performance from a different point of view. The test results enabled us to make comparions not only between the sub jets in the same grade, but also between the subjects in the third and the fifth grades in terms of social classes. The findings and related evaluation can be summarized as follows: There is a close relation between the type of the social class and the level of parents' income, social or educationalbackground and attention to the child: The better the social level is, the more physical, social and educational facilities are provided for the child. Not only the socio-cultural and socio-economic features of the family, but also those features of the child's social enviromment affect him in the acquisition of a particular language variety. In other words, the child is shayed according to the social and linguistic requirements of his immediate environment. In middle or upper-middle classes, the environment, where the use of standard variety is widely practised, provides continuity between home and school. As for the lower class subjects, discontinuity between the two causes problems in educational attainment; more specifically, in the use of the standard vocabulary: According to the results, the third year lower and middle class students haye similar rates of success. The upper-middle class is distinguished with a better performance. In the fifth year, the lower class performance- shows only a little improvement. Whereas, the middle class performance shows a big leap and in sane questions, surpasses the upper-middle class. In non-standard items, the third-year subjects are the most successful ones. ¦ Although the middle class performance is comparatively better in the fifth year, the lower-class performance in non-standard words can not be underestimated. Although the upper- middle class is more successful in the standard words both in the third and the fifth year, the results indicate that the subjects of this social class can not show the great dynamism the middle class displays from the third to the fifth year. Although the lower class is less successful in the. standard words, the success of this group in the non-standard forms is noteworthy as it emphasizes the fact that the speakers of non-standard varieties are not communicatively deficient; the problems generally arise from the difficulties of linguistic adaptation.