Türk fındıklarının fitosterol içerikleri
Phytosterol content of Turkish hazelnut varieties
- Tez No: 170143
- Danışmanlar: PROF.DR. SEDAT VELİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi TÜRK FINDIKLARININ FİTOSTEROL İÇERİKLERİ Jale ATEŞ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Gıda Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Prof Dr. Sedat VELİOĞLU Bu araştırmada ülkemizde yetişen kültür ve yabani olmak üzere 17 çeşit fındığın (Corylus avellana L.) fitosterol içerikleri GC-FID'de belirlenmiş, GC/MS'de doğrulanmıştır. Fındıkta ana fitosterol bileşiği P-sitosterol olup, bunu kampesterol ve A5- avenasterol izlemiştir. Örneklerde fitosterol dağılımı mg/kg olarak şu şekilde belirlenmiştir: P-sitosterol (810,0-1338,8), kampesterol (52,0-90,2), A5- avenasterol (29,8-75,9), sitostanol (34,01-62,8), stigmasterol (10,0-19,5), kampestanol (6,9-31,7), klerosterol (9,1-17,7), A7-avenasterol (5,4-11,9), A 5'24- stigmastadienol (3,8-11,5) ve A7-stigmastenol (5,4-11,9). Toplam fitosterol miktarı açısından en zengin ve en fakir çeşitler sırasıyla Kuş (1622,0 mg/kg) ve Sivri (987,8 mg/kg)'dir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis PHYTOSTEROL CONTENT OF TURKISH HAZELNUT VARIETIES Jale ATEŞ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Food Engineering Supervisor: Prof. Dr. Sedat VELİO?LU Phytosterol contents of 17 Turkish hazelnut varieties were determined using GC-FID and verified by GC-MS. The main component was p-sitosterol, followed by campesterol and A5-avenasterol. Phytosterol contents (miligrams per 1000 g of oil) were as follows: p-sitosterol (810,0-1338,8), campesterol (52,0-90,2), A5- avenasterol (29,8-75,9), sitostanol (34,01-62,8), stigmasterol (10,0-19,5), campestanol (6,9-31,7), clerosterol (9,1-17,7), A7-avenasterol (5,4-11,9), A^-stigmastadienol (3,8-11,5) and A7- stigmasterol (5,4-11,9). The highest and lowest contents were found in Kuş (1622,0 mg/kg) and Sivri (987.8 mg/kg), varieties respectively.