Bozdağ (Erciyes batısı) volkaniklerinin mineralojisi, petrografisi ve petrolojisi
Mineralogy, petrography, and petrology of Bozdağ volcanics (west of Erciyes)
  1. Tez No: 170145
  2. Yazar: OĞUZ ÜNSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. UMRAN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZETYüksek Lisans Tezi BOZDAĞ (ERCİYES BATISI) VOLKANİKLERİNİN MİERALOJİSİ. PETROGRAFİSİ VE PETROLOJİSİ Oğuz UNSAL Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabil im Dalı Danışman: Doç. Dr. A. Ümran DOĞAN Bozdağ volkanikleri, Erciyes Dağı zirvesinin İS km batısında yer alan Erciyes volkanik kompleksinin bir bölümüdür. Çalışma alam 1/25.000 ölçekli Kayseri K-34-c4 paftasında yer alan ve yaklaşık 20 km2k alam kapsamaktadır. En yakın yerleşim birimi Kayseri iline bağlı Şeyhşaban ve Sürtme köyleridir. Çalışma alanından alınan örnekler üzerinde detaylı optik mikroskop, opak mikroskop, Taramalı Elektron Mikroskobu-Enerji Yayılımlı Spektrometresi, tüm kayaç toz X işim Difraksiyonu ve İndüktif Eşleşmiş Plazma-Kütle Spektrometresi analizleri yapılmıştır. Jeokimyasal analiz sonuçlarına dayanılarak yapılan diskriminant diyagramları ile bölgedeki volkaniklere ait kayaç sınıflaması, magmatik köken ve tektonik ortam yorumlan yapılmıştır. Jeokimyasal analiz sonuçlarına dayanan kayaç sınıflamasına göre inceleme alam içerisinde azaltik andezit ve dasit olmak üzere iki farklı volkanik kayaç belirlenmiştir. Magmatik köken olarak çalışma alanındaki bazaltik andezit ve dasitlerin subalkalin (kalkalkalin) kökende olduğu belirlenmiştir. Tektonik ortama bakıldığında ise inceleme alanındaki kayaçlann 'yıkıcı levha sının bazalttan ve farklı laşımlar' bölgesinde yer aldığı gözlenmiştir. 2005, 131 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Erciyes, Bozdağ Volkanikleri, bazaltik andezit, dasit, Kuvaterner
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis MINERALOGY, PETROGRAPHY, AND PETROLOGY OF BOZDAG VOLCANICS (WEST OF ERCIYES) Oğuz UNSAL Ankara University Graduate School of Natural Applied Sciences Department of Geological Engineering Supervisor Assoc. Prof. Dr. A. Ümran DOGAN Bozdag volcanics are part of the Erciyes volcanic complex and located at 15 km west of peak of Erciyes Mountain. The study area covers approximately 20 km2 on the 1/25.000 map of K-34- c4. The nearest districts are Seyhsaban and Sürtme villages, which are belong to Kayseri province, Central Anatolia, Turkey. In this study, Bozdag volcanics have been studied in detail using optical and opaque microscopes, scanning electron microscopy-energy dispersive spectrometry, whole rock powder X-ray diffraction, and inductively coupled plasma-mass spectroscopy techniques. NewPet geochemical discriminant diagrams have been used for nomenclautre, magmatic origin, and tectonic environments of the Bozdag volcanics. According to the nomenclature, the volcanics have been classified into two different volcanic rocks as basaltic andesite and dasite. In terms of magmatic origin, both basaltic andesite and dasite have been identified as subalkaline and calcalkaline origins. Through examining the tectonic environments of the study area volcanics,“destuctive plate margins basalts and differentites”for both basaltic andesites and dacites have been determined. 2005, 131 pages KEY WORDS: Erciyes, Bozdag volcanics, basaltic andesite, dacite, Quaternary