Yarı riemann manifoldlarının total umbilik ışıksı hiperyüzeyleri
Totally umbilical lightlike hypersurfaces of semi-riemannian manifolds
  1. Tez No: 170155
  2. Yazar: FUNDA GÜLTEPE
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ARİF SABUNCUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi YARI RÎEMANN MANÎFOLDLARININ TOTAL UMBİLİK IŞIKSI HİPERYÜZEYLERİ Funda GÜLTEPE Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Matematik Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Arif S ABUNCÜOĞLU Beş bölümden oluşan bu tezin birinci bölümü genel bir değerlendirmeye, ikinci bölümü ise temel kavramlara ayrılmıştır. Üçüncü bölümde; çalışmanın ilerleyen kısımları için temel teşkil eden teorem ve sonuçlan verilmiştir. Dördüncü bölümde; yarı Riemann manifoldlannm ışıksı hiperyüzeyleri üzerine in dirgenmiş geometrik objeler ile ilgili tanım ve teoremler verilmiştir. Beşinci bölümde ise total umbilik ışıksı hrperyüzeyler incelenmiştir. 2005, 137 sayfa ANAHTAR KELİMELER : ışıksı transversal demet, ışıksı hiperyüzey, total um bilik.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis TOTALLY UMBILICAL LIGHTLKE HYPERSURFACES OP SEMI RIEMANNIAN MANIFOLDS Funda GÜLTEPE Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Mathematics Supervisor : Prof. Dr. Arif SABUNCUO?LU The thesis consists of five chapters, in first of which a general overview and in the second one fundamental concepts were given. In the third chapter, the theorem and the related results which are indispensable for the subsequent parts of the work were given. In the fourth chapter, the definitions and the theorems about the induced geometric objects of lightlike bypersurfaces of semi-Riemannian manifolds were given. And in the fifth chapter, totally umbilical lightlike hypersurfaces were studied. 2005, 137 pages KEY WORDS : lightlike transversal bundle, lightlike hypersurfaces, totally um bilical