Melanaspis inopinata Leonardi (Homoptera: Diaspididae)'nın bazı morfolojik ve biyolojik özellikleri
Some morphologycal and biologycal characteristics of Melanaspis inopinata Leonardi (Homoptera: Diaspididae)
  1. Tez No: 170154
  2. Yazar: SEVGİ AYTEN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SELMA ÜLGENTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tea Melanaspis inopinata Leonardi (Homoptera: Diaspididae)'NIN BAZI MORFOLOJİK VE BİYOLOJİK ÖZELLİKLERİ Sevgi AYTEN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bitki Koruma Anabilim Dalı Danışman: Doç.Dr.Selma ÜLGENTÜRK Melanaspis inopinata Leonardi (Homoptera: Diaspididae) Ankara park ve bahçelerinde yaygın bir zararlıdır. M. inopinata' ma bazı morfolojik ve biyolojik özellikleri 2003-2005 yıllarında doğa koşullarında ve Pyracantha coccinea (ateş dikeni) üzerinde araştırılmıştır. Bu çalışma sonucunda M. inopinata'am tüm biyolojik dönemlerinin morfolojik özellikleri belirlenmiştir. M inopinata'am kışı döllenmiş ergin dişi olarak geçirdiği, yılda bir döl verdiği, eşeyli çoğaldığı ve canlı doğurduğu saptanmıştır. Disekte edilen dişilerde ortalama 84±15 adet larva tespit edilmiştir. I. dönem larvalar Haziran ve Temmuz aylarının ikinci yansında, II. dönem larvalar Temmuz ortasından Ağustos sonuna kadar görülmektedir. Ergin erkekler ise Temmuz'un sonu ile Ağustos'un ilk haftasında saptanmıştır. Ergin dişiler populasyonda en uzun bulunan dönem olup, Ağustos ayı ortasından ertesi yılın Haziran ayı ortasına kadar görülmektedir. M. inopinata 'nın ateş öleninin gövde ve dallarında yaşadığı, nadir hallerde yaprak sapma yerleştiği tespit edilmiştir. 2005, 65 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Melanaspis inopinata, Diaspididae, biyoloji, morfoloji, Pyracantha coccinea, Ankara
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis SOME MORPHOLOGICAL AND BIOLOGICAL CHARACTERISTICS OF Melanaspis inopinata Leonardi (Homoptera: Diaspididae) Sevgi AYTEN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Plant Protection Supervisor : Assoc.Prof.Dr. Selma ÜLGENTÜRK Melanaspis inopinata Leonardi (Homoptera: Diaspididae) is a common pest in Ankara park and gardens. In this study, some morphological and biological aspects of M. inopinata were investigated on Pyracantha coccinea during the years of 2003-2005 in Ankara. At the end of this study, it was determined that the species had one generation each year, and hibernated as mated females. It was also determined that the scale was bisexual and viviparous species. An average of 84±15 larvae/female was caunted in dissections of females. Crawlers appeared from the second half of June till the second half of July. Second instars of scale was found from mid July till the end of August. The flights of male began at the end of July. The female has a longest duration than others and appeared from mid August till the next June. M. inopinata occured on the stems and braches. 2005, 65 pages Key Words : Melanaspis inopinata, Diaspididae, biology, morphology, Pyracantha coccinea, Ankara