Premenopoz ve postmenopoz dönemindeki kadınların beslenme ve sağlık durumlarının belirlenmesi
The determination of the situation of women's nutrition and in the period of premenapause and postmenapause
  1. Tez No: 170174
  2. Yazar: EVREN BAYRAKTAR GÖRGEL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. PINAR ÇAKIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi PREMENOPOZ VE POSTMENOPOZ DÖNEMİNDEKİ KADINLARIN BESLENME VE SAĞLIK DURUMLARININ BELİRLENMESİ Evren BAYRAKTAR GÖRGEL Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Ev Ekonomisi (Beslenme Bilimleri) Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. F. Pınar ÇAKIROGLU Bu araştırma menopoz dönemindeki kadınların beslenme alışkanlıktan, besin tüketim sıklıkları, fiziksel aktivite ve sağlık durumlarının belirlenmesi amacıyla, Ankara Hastanesi, Kadın Doğum ve Jinekoloji Anabilim Dalı Menopoz Polikliniğine başvuran 7'si premenopoz, 24'ü postmenopoz döneminde olan toplam 3 1 kadın üzerinde yürütülmüştür. Araştırma sonucunda; kadınların %54.84'ünün 50-60 yaş grubunda, %88.0'inin evli, %42.0' sinin okur yazar olmadığı, %83.90'mm ev hanımı olduğu, %61.29'unun kapalı giyindiği, %29.03'ünün menarj yaşının 13 olduğu, %71.0'inin menstruasyon süresinin 4-7 gün olduğu, %64.50'sinin siklus sürelerinin 30 gün olduğu, %46.0'rnrn 4-7 kez gebe kaldığı, %45.10'unun 42-49 yaşlan arasında menopoza girdiği saptanmıştır. Beslenme ve fiziksel aktivite durumlarının belirlenmesi amacı ile kadınlardan üç günlük“besin tüketim”ve“fiziksel aktivite”formu doldurtulmuştur. Sonuçta, kadınların genellikle üç öğün tükettikleri (%61.30), besin gruplarına göre tüketilmesi önerilen miktarlar dikkate alındığında süt ve ürünlerini, et ve et grubunu ve kuruyemişleri az, tahıl ve ekmeği, sebze-meyveyi, şekeri ve yağı fazla miktarlarda tükettikleri, RDA'ya göre enerji ve besin öğelerinin alım düzeyleri incelendiğinde %61.29'unun enerjiyi yeterli, %54.83'ttnün proteini fazla, %64.52'srnin kalsiyumu yeterli, %41.94'ünün demiri yeterli, %3S.48'inin vitamin A' yi fazla, %51.61'inin namini yeterli, %64.52'sinin riboflavini yeterli, ' %48.39'unun niasini yetersiz, %74.20'sinin vitamin C'yi fazla tükettikleri belirlenmiştir. Gruplar arası enerji ve besin öğesi alımları farklılığı önemsiz bulunmuştur (p>0.05). Kadınların günlük ortalama enerji alımları premenopozlularda 2113.0±252.56 kkal/gün, postmenopozlular da 2483.25±131.79 kkal/gün, enerji harcamaları ise premenopozlularda 2035.04^80.20 kkal/gün, postmenopozlular da ise 1927.82 ±42.10 olarak bulunmuştur. Yapılan paired sample t testi sonucunda grupların enerji alımı ve enerji harcaması arası fark önemli bulunmuştur (p0.05), diğer verilerde istatistiksel olarak fark bulunamamıştır (p>0.05). Biyofizik bulgu sonucunda ise kadınların %9.67'sinde osteoporoz riski olduğu saptanmıştır. 2005, 108 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Menopoz, Fiziksel aktivite, Beslenme.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE DETERMINATION of THE SITUATION of WOMEN'S NUTRITION and in THE PERIOD of PREMENAPAUSE and POSTMENAPAUSE Evren BAYRAKTAR GÖRGEL Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Home Economics (Nutrition Science) Supervisor:Assoc.Prof.Dr.F.Pınar ÇAKIRO?LU This research has been carried out in order to determine nutrition habits, food consuming frequencies, physical activities and general health conditions totally on 31 women of those 7 of them is in pre- menopause and 24 of them is in post - menopaused period who applied to Ankara Hospital, Obstetrics and Gynaecology Department Menopause Polyclinic. In the result of the research, it has been detected that; 54.84 % of the women is in age group of 50-60, 88.0 % of them is married, 42.0 % of them is not literate, 83.90 % of them is housewives, 61.29 % of them are veiled or covered, 29.03 % 's mensturation age to be 13, 71.0 % to have a period of menstruration of 4-7 days, 64.50 % to have siclus periods of 30 days, 46.0 % used to be pregnant for 4-7 times and 45. 10 % to enter the menopause period during 42-49 ages. For the purpose of determining the nutriton and physical activity conditions of the women a three days period“food consumption”and“physical activity”form is filled. As a result it is detected that, women generally eat three rimes a day (6130 %), when the quantities advised to be consumed were taken into account according to the food groups it has been understood that they heavly consumed milk and meat products, meat and meat groups, diried fruits less, and also they have consumed grain and bread, vegetables - fruits, sugar and fats much, and when the consuming rate of energy and food substances are investigated according to RDA it has been detected that 61.29 % of them adequately gained energy, 54.83 % gained excess protein, 64.52 gained adequate calcium, 41.94 % to have adequate iron, 35.48 % to have vitamin A much, 51. 61 % to have adequate tiamine, 64.52 % to have adequate riboflavine 48.39 to have inadequate niacin, 74.20 % to consume vitamin C much. The energy and food gaining substances amoung the groups are found to be non significant (p>0.05). The daily average energy taking of the women found out to be 2113.0±252.56 kkal/day for pre - menopaused women, 2483.25*131.79 kkal/day for post- menopaused women and energy consuming rate is 2035.04±80.20 kkal/day for pre - menopaused women and 1927.82 ±42.10 for post - menopaused HIwomen.