Ayrışma dereceleri farklı peatlerin humik asit kapsamlarının iki ayrı yöntemle karşılaştırılması
Comparision of humic acid contents of peat materials with different decomposition degrees by using two separate methods
  1. Tez No: 170195
  2. Yazar: MUSTAFA BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SONAY SÖZÜDOĞRU OK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi AYRIŞMA DERECELERİ FARKLI PEATLERİN HUMİK ASİT KAPSAMLARININ İKİ AYRI YÖNTEMLE KARŞILAŞTIRILMASI Mustafa BOZKURT Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Sonay SÖZÜDOGRU OK Bu çalışmada ayrışma dereceleri farklı peat materyallerinin humik asit kapsamlarını belirlemek için iki ayrı yöntem (TS 5869 ISO 5073 ve Schnitzer (1982)) kullanılmıştır. Peat materyallerinin bazı kimyasal özellikleri ve ayrışma dereceleri belirlenmiştir. Ayrıca humik asitlerin toplam asitlik, karboksil grupları, fenolik hidroksil grupları, kül yüzdesi ve humifıkasyon dereceleri belirlenmiştir. İki metodun karşılaştırılması sonucu humik asit tayininde kullanılan TS 5869 ISO 5073 yöntemi materyalin organik karbon içeriğini esas alması ve analiz süresinin daha kısa olması dolayısıyla Schnitzer (1982) yöntemine göre daha uygun bulunmuştur. 2005, 39 sayfa ANAHTAR KELİMELER :Humik asit, peat, ayrışma derecesi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis COMPARISION OF HUMIC ACID CONTENTS OF PEAT MATERIALS WITH DIFFERENT DECOMPOSITION DEGREES BY USING TWO SEPARATE METHODS Mustafa BOZKURT Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Soil Science Supervisor : Prof. Dr. Sonay SÖZÜDO?RU OK In this study two different methods were applied to determine humic acid contents of peat materials having different decomposition degrees. Some chemical properties and decomposition degree of peat samples were evaluated. On the other hand, total acidity, carboxyl groups and phenolic groups, and ash contents and humification degrees were determined. Comparison of two humic acid methods showed that TS 5869 ISO 5073 (International Standard Organization) method is more applicable rather than Schnitzer (1982) method because of considering organic carbon content of the material and achieving in a short time. 2005, 39 pages Key Words : Humic acid, peat, decomposition degree