Hayvan besleyen ve beslemeyen çocukların saldırganlık eğilimlerinin incelenmesi
The study of aggressive tendencies of pet owners children and non pet owners children
  1. Tez No: 170224
  2. Yazar: NAFİYE ATEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FİGEN GÜRSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi HAYVAN BESLEYEN VE BESLEMEYEN ÇOCUKLARIN SALDIRGANLIK EĞİLİMLERİNİN İNCELENMESİ Nafiye ATEŞ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Ev Ekonomisi (Çocuk Gelişimi ve Eğitimi) Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Figen GÜRSOY Bu araştırma, hayvan besleyen ve beslemeyen çocukların saldırganlık eğilimlerinin belirlenmesi; hayvan besleyen ve beslemeyen çocuklarda sosyo-ekonomik düzey, yaş, cinsiyet, kardeş sayısı, doğum sırası, anne- baba öğrenim durumu gibi değişkenlerin, hayvan besleyen çocuklarda ise besledikleri hayvanın kendileriyle birlikte yaşadığı süre, hayvanın yiyecek ve su ihtiyacını karşılayan kişi, besledikleri hayvanı sevme nedeni, hayvanla olan ilişkilerini değerlendirme biçimi gibi değişkenlerin saldırganlık eğilimlerinde farklılık yaratıp yaratmadığının incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma Ankara il merkezinde bulunan alt, orta ve üst sosyo-ekonomik düzeyi temsil eden semtlerden seçilen ilköğretim okullarının dördüncü, beşinci, altıncı sınıflarına devam eden çocuklar üzerinde yürütülmüştür. Araştırma sonucunda hayvan besleyen ve beslemeyen çocuklar arasında saldırganlık eğilimi alt boyut puan ortalamaları açısından önemli farklılıklar olduğu saptanmıştır. Çocukların yaşı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE STUDY OF AGGRESSIVE TENDENCIES OF PET OWNERS CHILDREN AND NON PET OWNERS CHILDREN Nafiye ATEŞ Ankara University Institute of Science and Technology Master Science Branch of Home Economy (Child Development and Education) Supervisor : Doç.Dr. Figen GÜRSOY This study have been performed with a view to determine the aggressiveness tendencies of pet owners children and non pet owners children and also to find out whether the parameters such as the socio- economic level, sex, age, order of birth, number of siblings and the education level of parents, have created any differences on the aggressiveness tendencies of children pet owners and non pet owners children. İn addition to these parameters such as the time of living together pets, who give needs of food and water, the reason why live pet, type of relationship with pet, have been analyzed with a view to find out whether these parameters have created any differences on the aggressiveness tendencies of pet owner children. These research has been carried out on those children who were attending their education at the fourth, fifth and sixth classes of primary schools which had been elected among the Ankara thet have represented the low, middle and high socio-economic levels.