Bolu ili merkez ilçesinde kamu sektöründe çalışan kadınların beslenme alışkanlıkları ve beslenme durumları üzerinde bir araştırma
A research on nutrition habits and nutrition situations of women who works in public sector of central town of Bolu province
  1. Tez No: 170223
  2. Yazar: LÜTFİYE ASLI YÖNEL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SENİHA HASİPEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi BOLU İLÎ MERKEZ İLÇESİNDE KAMU SEKTÖRÜNDE ÇALIŞAN KADINLARIN BESLENME ALIŞKANLIKLARI VE BESLENME DURUMLARI ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA LütfiyeAslıYÖNEL Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Ev Ekonomisi (Beslenme Bilimleri) Anabilim Dalı Danışman:Prof. Dr. Seniha HASİPEK Bu araştırma, Bolu il merkezi kamu sektöründe çalışan kadınların beslenme alışkanlıkları ve beslenme durumlarını saptamak amacıyla planlanmıştır. Araştırmanın materyalini 28 kamu kuruluşundan basit tesadüfi örnekleme yöntemi ile seçilen 245 kadın oluşturmaktadır. Araştırma verileri; deneklerle“Karşılıklı Görüşme (mülakat) Tekniği”kullanılarak, bizzat araştırıcı tarafından 14 Eylül- 16 Ekim 2003 tarihleri arasında toplanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; kadınların büyük bir çoğunluğu (159 kişi) 34-51 yaşlan arasındadır. Kadınların % 50.2'sinin lise, % 49.8'inin üniversite mezunu olduğu bulunmuştur. Araştırma kapsamındaki kadınların % 62.4'ünün günde üç öğün, % 3 1.5 'inin iki öğün, % 5.7'sinin dört öğün, % 0.4'ünün ise beş öğün ve daha fazla yemek yediği görülmektedir. Kadınlar arasında en fazla atlanılan öğün öğle öğünüdür (% 25.7). Kadınların zaman bulamaması, canının istememesi, zayıflamak istemesi gibi nedenler öğün atlama nedenlerinin başında gelmektedir. Kadınların psikolojik durumlarının (üzüntülü, yorgun, sevinçli, heyecanlı) beslenme alışkanlıklarım etkilediği bu araştırmanın bulguları arasındadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis A RESEARCH ON NUTRITION HABITS AND NUTRITION SITUATIONS OF WOMEN WHU WORKS IN PUBLIC SECTOR OF CENTRAL TOWN OF BOLU PROVINCE LûtfiyeAshYÖNEL Ankara University Graduate School of Natural and Applieal Sciences Department of Home Economics (Nutrition Sciences) Supervisor: Prof Dr. Seniha HASÎPEK This research was planned with the aim of determining nutrition habits and nutrition situations of women working in the public sector in the central township of Bolu province. 245 women selected by random sampling method from 28 public institutions constitute the material of the research. The data of the research was garnered by the researcher herself by using“the technique of interviewing the subjects”between 14 September and 16 October 2003. According to the results of the research a big majority of women (159 persons) are between the ages of 34-51. It was found that 50.2 %of the women are graduated from high school and 49.8% graduated from university. Of the women within the scope of this research 62.4 % eat three meals a day; 3 1.5 %, two meals; 5.7 %, four meals; 0.4 %, 5 or more meals. Lunch is the mostly skipped meal by women. (25.7%). Most frequently the reasons for this are lack of time, lack of appetite and the will to look slim.One of the findings of this research is that nutrition habits of women are directly affected by their psychological state (sadness, tiredness, happiness, excited). After the evaluation, the following was found in connection with women :.