CK Boo'nun ışık eğrisi ve dönem analizi
Light curve and period analysis of CK Bootes
  1. Tez No: 170243
  2. Yazar: RAHŞAN KALCI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ETHEM DERMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi CK BOO'NUN IŞIK EĞRİSİ VE DÖNEM ANALİZİ Rahşan KALCI Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Astronomi ve Uzay Bilimleri Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. İ. Ethem DERMAN Bu çalışmada CK Bootes'in 1975-2005 yıllan arasında gözlenen 16 ışık eğrisinin analizi yapıldı. Mevcut ışık eğrilerinde O'Connell etkisinin olduğu görüldü. Sistemin daha önce yayınlanmış minimum zamanlarının yanında 37 yeni minimum zamanı eklenerek dönem analizi yapıldı. Analiz sonucunda sistemin dönem artışının üzerine binmiş yan dönemli salınımların olduğu belirlendi. Sistemin dönem artış oram dP/dt = 3.54xl0“7 gün yıl”1 olarak elde edildi. Dönemdeki artış, yoldaş yıldızdan başyıldıza doğru kütle atımının olduğunu göstermektedir. Sistemin ışık eğrisi analizi Wilson-Devinney programının en son sürümü kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Sistemin ışık eğrilerinde görülen asimetri, başyıldıza soğuk leke koyularak modellenmiştir. Her yılın ışık eğrisi, Rucinski ve Lu (1999) 'nun elde ettikleri dikine hız eğrisi verileri kullanılarak çözülmüştür. Analiz sonucunda, sistemin 0.11 kütle oranına sahip değme parametresinin de oldukça yüksek 0.70, bileşenler arasındaki sıcaklık farkı da oldukça küçük 82 K olarak elde edilmiştir. Sistemdeki manyetik etkinliği incelemek amaçlı, her yılın ışık eğrisinin çözümlerinden elde edilen geometrik yörünge parametrelerin (kütle oram, bileşenlerin potansiyelleri ve yörünge eğimi) ağırlıklı ortalaması alınarak çözümlerde sabit tutuldu ve 16 ışık eğrisi tekrar çözüldü. Çözümler sonucunda sistemin döneminin yaklaşık 15 yıllık bir çevrimle değiştiği ve bir çok fiziksel parametrenin değişim döneminin de aynı olduğu görülmüştür. Lekelerin boylamının yaklaşık 30 yıllık bir dönemle değiştiği ortaya çıkmıştır. Sistemin salt parametreleri, fotometrik çözümler ve dikine hız verileri birleştirilerek elde edilmiştir. Salt parametrelerden sistemin uzaklığı belirlenmiş Hipparcos Uydusu verileri ile karşılaştırılmıştır. 2005, 130 sayfa ANAHTAR KELİMELER : CK Boo, W UMa, Dönem Değişimi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis LIGHT CURVE AND PERIOD ANALYSIS OF CK BOOTES Rahşan KALCI Ankara University Graduate School of Natural and applied Sciences Department of Astronomy and Space Sciences Supervisor : Prof. Dr. İ. Ethem DERMAN We present an analysis of 16 light curves of an eclipsing binary CK Bootis observed between 1975-2004. The light curves appear to exhibit a typical O'Connell effect. Thirty seven new times of minimum are reported. It is found that the orbital period of the system has a quasi periodic variation, superimposed on a period increase. The long- term period increase rate is deduced to be dP/dt = 3.54xl0“7 d yr”1, which can be interpreted as being due to mass transfer from the less massive star to the more massive component. The light curves are analyzed by means of the latest version of the Wilson-Devinney program. The asymmetry of the light curves is explained by a cool star spot model. The light curves of each year were analyzed together with the radial velocity curve obtained by Rucinski and Lu (1999). The simultaneous synthetic light curve analysis gives a tiny mass ratio of 0.1 1, an extremely large fill-out factor of 0.70, and a very small difference between the component temperatures of 82 K. In order to investigate magnetic activity of the system we fixed the geometric parameters (mass ratio, potential of the system and inclination angle) obtained from light curve analysis and analyzed all the light curves of 1 6 years again. The variation of physical parameters found to be consistent with the period variation and the cycle of variation is about 15 years. On the other hand, it is interesting to find that cycle of spot longitude variation is about 30 years. The absolute parameters of the system were also derived by combining the photometric solutions with the radial velocity data. The distance of the system found from absolute parameters is compared with the Hipparcos value. The mass of the secondary is very low (0.15 M0) and it continues losing mass. 2005, 130 pages Key Words : CK Boo, W UMa, Period Variation u