Hedef takibinde uyarlı Kalman filtresinin kullanımı üzerine bir çalışma
A study on the usage of adaptive Kalman filter on target tracking
- Tez No: 170247
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. LEVENT ÖZBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi HEDEF TAKİBİNDE UYARLI KALMAN FİLTRESİNİN KULLANIMI ÜZERİNE BİR ÇALIŞMA Emine ÇERÇİOGLU Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü İstatistik Anabilim Dalı Danışman: Yrd.Doç.Dr. Levent ÖZBEK Kalman filtresini alınan gözlemlere göre uyarlamayı amaçlayan farklı yöntemler bulunmaktadır. Bu çalışmada, bu yöntemlerden biri olan çoklu model algoritmaları araştırılmıştır. Bu amaçla, hedef takibinde, çoklu model algoritması ile standart Kalman filtresinin performanslarını karşılaştırabilmek için bir benzetim çalışması yapılmıştır. 2006, 98 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Durum Uzay Modelleri, Kalman Filtresi, Uyarlı Kalman Filtresi, Etkileşimli Çoklu Model Algoritması.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis A STUDY ON THE USAGE OF ADAPTIVE KALMAN FILTER ON TARGET TRACKING Emine ÇERÇİOGLU Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Statistics Supervisor: Asst.Prof.Dr. Levent ÖZBEK There are several different methods which aims to adapt Kalman filter to new observations. In this study, one of these methods, interacting multiple model algorithm has been studied. For this aim, simulation study has been made to compare the performance of interacting multiple model algorithm and the standart Kalman filter algorithm on target tracking. 2006, 98 pages KEY WORDS: State Space Models, Kalman Filter, Adaptive Kalman Filter, Interacting Multiple Model.