Tamamlanmış iki yönlü olumsallık tablolarda en çok olabilirlik tahmini
Maximum likelihood estimates in incomplete two-way contingency tables
  1. Tez No: 170246
  2. Yazar: ANIL AKTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEMAL ATAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi TAMAMLANMAMIŞ İKİ YÖNLÜ OLUMSALLIK TABLOLARDA EN ÇOK OLABİLİRLİK TAHMİNİ Anıl AKTAŞ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü İstatistik Anabilim Dalı Danışman: Yrd. Doç. Dr. Cemal ATAKAN Eksik gözlemlerin bulunduğu olumsallık tabloları, tamamlanmamış tablo olarak adlandırılır. Bu eksik gözlemler iki türden dolayı oluşabilir. Bunlar örneklem sıfır ve yapısal sıfırdır: Örneklem sıfır, örneklem değişkenliğine bağlı iken, yapısal sıfır, bir hücresinin sıfır değerini almasıdır ve verinin yapısına bağlıdır. Tamamlanmamış iki yönlü olumsallık tablolarına ilişkin tahminler; olumsallık tablolarında bulunan eksik gözlemlerin tahminini amaçlar. Tamamlanmamış olumsallık tablolardaki boş gözelerin tahmin yöntemlerinden biri, en çok olabilirlik yöntemidir. Tamamlanmamış iki yönlü tablolarda eksik gözlemlerin en çok olabilirlik tahmini için bazı yöntemler geliştirilmiştir. Bu çalışmada, bu yöntemlerden Poisson model yapısı göz önüne alınmıştır. Ayrıca eksik gözlemlere ilişkin elde edilen En çok olabilirlik tahminleri ve bu tahminler kullanılarak uyum iyiliği testi sonuçlan verilmiştir. 2005, 54 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Yapısal sıfır, Tamamlanmamış 2 yönlü olumsallık tablo, En çok olabilirlik tahmini, Tahmin yöntemleri
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis MAXIMUM LIKELIHOOD ESTIMATES IN INCOMPLETE TWO-WAY CONTINGENCY TABLES Anıl AKTAŞ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department Statistics SupervisonAsst. Prof.Dr. Cemal AT AKAN Contingency tables with missing data are called Incomplete tables. There are two different types of missing data. These are sampling zeros and structural zeros. Sampling zeros depend on sampling variability but structural zeros are known to have a zero value and depend on the structure of data. The analysis for incomplete tables depend on the estimation of empty cells. One of the methods used in estimation of empty cells is Maximum Likelihood Estimates. There are different methods that are improved to estimate Maximum likelihood Estimates. In this study, these methods are given with Poisson linear model. Also, Maximum Likelihood estimates and Goodness of fit test results are given for missing data. 2005, 54 pages KEY WORDS: Structural zeros, Two-way incomplete contingency tables, Maximum Likelihood Estimates and estimates methods u