Hidroksiapatit/kitosan kompozitinin sentezi ve karakterizayonu
Synthesis and characterization of hydroxyapatite/chitosan composite
- Tez No: 170254
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NURAY YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi Hidroksiapatit / Kitosan Biyoseramiğinin Sentezi ve Karakterizasyonu Didem KAVAK Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Nuray YILDIZ Biyoseramikler, medikal uygulamalar için gerekli biyolojik aktivite ve mekanik dayanım özeliklerine sahip kompozit malzemelerdir. Biyoseramik malzemeler yaygın olarak yapay diş, kemik ve kas üretiminde ve onarımında kullanılırlar. Bu malzemelerde aranan en önemli özelik canlı organizma ile biyouyumluluk ve yüksek kimyasal saflıktır. Kitosan kalsiyum fosfat kemik dolgu malzemesi olarak kullanılan bir biyoseramik kompozitör. Lifli yapısı nedeni ile dayanıklı ancak biyoaktif olmayan kitosan, kemiğe bağlanamadığı için hasar görmüş dokuların onarımında tek basma kullanımı uygun değildir. Kitosan kalsiyum fosfat seramiği ile kaplanarak biyoaktif özeliği verilebilmekte ve kitosanın biyobozunurluk ve biyouygunluğu ile kalsiyum fosfattan gelen biyoaktiflik özelikleri birleştirilebilmektedir. Bu çalışmada toz/film kitosan kalsiyum fosfat kompoziti sentezi; kitosanın fosforlanması, kireçlendirilmesi ve kalsiyum fosfat oluşum çevresine daldırılması aşamaları ile gerçekleştirilmiştir. Ayrıca sentezlenen hidroksiapatit kitosan ile doğrudan etkileştirilerek kitosan kalsiyum fosfat kompoziti elde edilmiştir. Kompozitlerin sentezlenmesinde kullanılan farklı fosforlama (H3PO4, H3PO3), kireçlendirme (Ca(OH)2, Ca(N03)2) çözeltileri ve fosforlanmış-kireçlendirilmiş örneklerin yapay vücut sıvışma (SBF“Simulated Body Fluid”) ve kalsiyum fosfor tris (Ca-P Tris) çözeltisine daldırma sürelerinin kompozit üzerine etkileri NMR (Nükleer Magnetik Rezonans), FTIR ( Fourier Dönüşümlü İR Spektroskopisi), SEM, (Taramalı Elektron Mikroskop) ve EDX (Enerji Dağıtıcı X-ışmı) analizleri ile incelenmiştir. Kitosamn ve fosforlanmış kitosamn NMR analiz sonuçlan ile fosforlama işleminin kitosanın yapısındaki 6.C da gerçekleştiği belirlenmiştir. FTIR analizi ile fosfit ve fosfat gruplarına ait piklerin varlığı saptanmıştır. Fosforlanmış- kireçlenmiş örneklerin SEM analizi sonuçlarına göre; Ca(OH)2 ile kireçlendirme işleminin Ca(NÛ3)2 ile kireçlendirmeye göre yüzeyde daha kalın bir kaplama oluşturduğu ve SBF' ye daldırma süresi arttıkça kaplama kalınlığının arttığı gözlenmiştir. 20005, 66 sayfa Anahtar Kelimeler : Kitosan, hidroksiapatit, kompozit, kalsiyum fosfat
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis Synthesis and Characterization of hydroxyapatite / chitosan bioceramics Didem KAVAK Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemical Engineering Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Nuray YILDIZ Bioceramics are biologically active and high strength composite materials required for medical applications. These materials are widely used in the production of artificial teeth, bones and muscles in addition to repairment of human body organs. Biocompatibility with living organisms and high chemical purity are the two most important factors to be owned by these biomaterials. Chitosan calcium phosphate is a bioceramic composite used as a bone filling material. Chitosan is though because of its fibrous structure but not bioactive and can't bond with bone for this reason its use alone in repair damaged tissues is not suitable. Coating with calcium phosphate ceramic can be given bioactive feature to chitosan and toughness coming from chitosan and bioactivity coming from calcium phosphate can be combined. Synthesis of dust/film chitosan calcium phosphate composite is performed by phosphorylation of chitosan, calcifying and soaking in calcium phosphate growth media stages in this work. Also, chitosan calcium phosphate is obtained stirring of hydroxyapatite with chitosan directly. The effects on composite of the different phosphorylation (H3PO4, H3PO3), calcification (Ca(OH)2, Ca(NC«3)2) solutions which are used in the synthesizing of composite and the soaking period of phosphorylated calcified samples in SBF and CaPTris are examined by the analyses of NMR (Nuclear Magnetic Resonance), FTIR (Fourier Transform Infrared Spectroscopy), SEM (Scanning Electron Microscopy) and EDX (Energy Dispersive X-ray). The results of NMR analyses of chitosan and phosphorylated chitosan samples determined that phosphorylation took place at the sixth carbon atom of the chitosan. The peaks of belonging to phosphite and phosphate groups are determined by FTIR analyses of samples. According to the SEM analyses of phosphorylated calcified samples showed that calcification with Ca(OH)2 solution was increasing more than calcification with Ca(NC>3)2 solution at the surface and observed that the deposition of calcium phosphate was increased by ascending soaking period in SBF. 2005, 66 pages Key Words : Chitosan, hydroxyapatite, composite, calcium phosphate, 11