Anaokuluna devam eden altı yaş grubundaki çocukların kavram gelişiminde bilgisayar destekli öğretimin etkisinin incelenmesi
Study on the effect of computer aided instruction on concept development of six-years-old children attending to a kindergarten
- Tez No: 170314
- Danışmanlar: PROF.DR. NERİMAN ARAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
ÖZET Doktora Tezi ANAOKULUNA DEVAM EDEN ALTI YAŞ GRUBUNDAKİ ÇOCUKLARIN KAVRAM GELİŞİMİNDE BİLGİSAYAR DESTEKLİ ÖĞRETİMİN ETKİSİNİN İNCELENMESİ Aynur BÜTÜN AYHAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Ev Ekonomisi ( Çocuk Gelişimi ve Eğitimi) Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Neriman ARAL Bu araştırmada bilgisayar destekli öğretim uygulanan ve uygulanmayan çocukların kavram gelişimlerinin incelenmesi ve kavram gelişimlerinde bilgisayar destekli öğretimin etkili olup olmadığının belirlenmesi ve cinsiyetin çocukların kavram gelişiminde farklılık yaratıp yaratmadığının belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma ön-test-son test kontrol gruplu deneysel desendir. Araştırma Ankara'da bulunan, Hayriye Andiçen Anaokuluna devam eden 80 çocuk üzerinde yürütülmüştür. Araştırmaya dahil edilen çocuklar 40 deney, 40 kontrol olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Deney grubundaki çocukların kavram gelişimlerine yönelik 15 hafta boyunca haftada bir kez bilgisayar destekli öğretim programı uygulanmıştır. Bu süreç içinde kontrol grubuna böyle bir eğitim verilmemiştir. Araştırmada Bracken (1998) tarafından geliştirilen Bracken Temel Kavram Ölçeği (Gözden Geçirilmiş Formu) ile Genel Bilgi Formu kullanılmıştır. Ölçeğin Türkçe'ye uyarlama çalışmaları kapsamında bir ön uygulama gerçekleştirilmiş ve bu çalışmalar sonucunda ölçeğin geçerli ve güvenilir bir araç olduğu kabul edilmiştir. Araştırmada deneysel işlemden elde edilen verilerin analizinde; Tek Faktör Üzerinde İki Faktörlü ANOVA, İlişkisiz Örneklemler İçin T Testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D. Thesis STUDY ON THE EFFECT OF COMPUTER AIDED INSTRUCTION ON CONCEPT DEVELOPMENT OF SIX-YEARS-OLD CHILDREN ATTENDrNG TO A KINDERGARTEN Aynur BÜTÜN AYHAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Home Economics (Child Development and Education) Supervisor: Prof.Dr. Neriman Aral In this research, it was aimed to investigate the concept development of children who recieved computer aided instruction and who did not, and to determine whether the computer aid instruction is effective and whether gender makes difference on children's concept development or not. The design of the research was pretest- posttest control group experimental design. The sampling of the research constituded of 80 children attending to six years old groups of Hayriye Andiçen Kindergarten in Anakara. The subject were assigned two groups 40 children formed the experimental group and 40 children formed the control group. Computer aided instruction which lasted 15 weeks was applied to the children in an experimental group once a week to maintain their concept development. The control group was not received any education during the same period of time. Two data collection instruments were used to obtain data for this research:“Bracken Basic Concept Scale-Revised”developed by Bracken (1998) and“General Information Form”. A trial application was performed within the studies for adapting the Scale into Turkish and the end of these underlying studies, it was accepted that the inventory was a valid and reliable tool for this research. During the analysis of data obtained from experimental process, Two Way ANOVA for Repeated Measures on One Factor and Independent Samples T Test were used.