STEM etkinliklerinin anaokuluna devam eden 6 yaş çocukların problem çözme becerilerine etkisi
The effects of STEM activities on the problem solving skills of 6 aged preschool children
- Tez No: 553760
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REMZİYE CEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Teknoloji ve değişen eğitim stratejileri ile STEM (fen, teknoloji, mühendislik ve matematik) eğitimde önemli bir yere sahip olmuştur. Bu doğrultuda eğitimde ilk yılların önemi de vurgulanarak dünyada STEM eğitimi erken çocukluk eğitiminde kendine önemli bir yer edinmektedir. Problem çözme becerilerinin gelişimi ise STEM eğitimi ile bağlantılı olarak 21.yüzyıl becerilerinin içinde yer almaktadır. STEM eğitimi ile çocuklar sistematik düşünme, problem çözebilme, olaylar arasındaki ilişkileri görebilme ve yaratıcı düşünebilme gibi 21.yüzyıl becerilerini kazanmaktadırlar. Bu doğrultuda bu çalışmanın amacı STEM etkinliklerinin anaokuluna devam eden çocukların problem çözme becerilerine olan etkisini incelemektir. Çalışma, 2018-2019 eğitim öğretim yılında, bir devlet üniversitesinin okul öncesi eğitim kurumuna devam eden altı yaş grubundaki çocuklarla yapılmıştır. Araştırmada öntest-sontest kontrol gruplu deneysel yöntem kullanılmıştır. Ayrıca çalışmanın etkisinin daha derinlemesine incelenmesi için son-test uygulamalarından dört hafta sonra kalıcılık testi uygulanmıştır. Çalışmada çocukların problem çözme becerilerinin gelişimini anlamak için öntest-sontest ve kalıcılık testi olarak Aydoğan, Ömeroğlu, Büyüköztürk, ve Özyürek (2012) tarafından geliştirilen“Problem Çözme Becerileri Ölçeği (4-7 yaş)”kullanılmıştır. Ayrıca çocuğun cinsiyeti, anne-babanın yaşı, eğitim durumu gibi demografik bilgiler araştırmacı tarafından geliştirilen“Genel Bilgi Formu”ile toplanmıştır. STEM etkinlikleri araştırmacı tarafından deney grubuna sekiz hafta boyunca haftada üç gün uygulanmış, kontrol grubuna ise herhangi bir müdahalede bulunulmamıştır. Çalışmanın veri analizi kısmında Problem Çözme Becerileri Ölçeği'nden edinilen nicel veriler SPSS kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmanın Shapiro-Wilk testi, Skewness, Kurtosis değerleri ve histogram tabloları incelendiğinde verilerin normal dağılmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu nedenle gruplar arası karşılaştırmalarda Mann Whitney U testi, grup içi karşılaştırmalarda ise Friedman Testi kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda STEM etkinliklerinin anaokuluna devam eden altı yaş çocukların problem çözme becerilerinde anlamlı bir farklılık olduğu belirlenmiştir (p0,05). Bu bağlamda problem çözme becerilerinin cinsiyet açısından farklılaşmadığı söylenebilir. Bu bulgular ışığında STEM etkinliklerinin erken çocukluk eğitim programına dahil edilmesi, ailelere STEM eğitimi ile ilgili bilgilendirme toplantısı yapılması ve çalışmanın farklı beceriler açısından da yapılması gibi öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
STEM (science, technology, engineering and mathematics) gains importance in education because of changings on technology and education strategies. For this reason, the importance of early years in education is emphasized and STEM education has an important place in early childhood education. The development of problem solving skills has been incorporated into 21st century skills in connection with STEM education. Children have become skillful at systematic thinking, problem solving, interrelations and creative thinking thanks to STEM education. The aim of this study was to investigate the effects of STEM activities on problem solving skills of pre-school children. The study was conducted in the 2018-2019 school year with six years old children who attended a state university pre-school education institution. In this study, experimental design which has pretest and posttest was used. In addition, the retention test was carried out four weeks after the post-test to examine the further effect of the study.“The Problem Solving Skills Scale (4-7 years scale)”developed by Aydoğan, Ömeroğlu, Büyüköztürk and Özyürek (2012) was used as a pretest-posttest and retention test to understand the development of problem solving skills of children. The Information Form developed by the researcher was used to gain demographic information such as the gender of the child, the age of the parents and parents' educational background. STEM activities were implemented by the researcher 3 days a week for 8 weeks and the control group was not intervened. In the data analysis of the research, quantitative data obtained from the Problem Solving Skills Scale was analyzed by using SPSS. When the Shapiro-Wilk test, Skewness, Kurtosis values and histogram tables were analyzed, it was concluded that the data were not distributed normally. For this reason, Mann Whitney U test was used for intergroup comparisons and Friedman Test was used for intra-group comparisons. As a result of the analyzes, it was determined that STEM activities had a significant effects on the problem solving skills of six year old preschool children (p 0.05). In the light of these findings, the integration of STEM activities in the early childhood education program, the information meeting on STEM education and the conduct of the study in terms of different skills were suggested.