Sarmısak dikim makinesi prototipi geliştirilmesi
Improvement of a spacing drill pneumatic system in garlic planting
- Tez No: 170327
- Danışmanlar: PROF.DR. RAHMİ KESKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Doktora Tezi SARMISAK DİKİM MAKİNASI PROTOTİPİ GELİŞTİRİLMESİ Hüseyin Güran ÜNAL Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Makinalan Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Rahmi KESKİN Bu çalışmada, sarmısak tarımının mekanize edilebilmesi için öncelikli işlem olan sarımsağın hassas dikimi amaçlanmıştır. Bu amaçla, mevcut pnömatik hassas ekim makinaları üzerine takılabilen bir dikim ünitesi prototipi geliştirilmiştir. Altı suali olarak yapılan prototip, 25 cm sıra arası ve 8.8, 10, 1 1.6 ve 14 cm sıra üzeri mesafelerde 1.7, 2.6 ve 4.7 km/h lik makina ilerleme hızlarında tarlada denenmiştir. Dikim sonrası yapılan ölçümlerle sıra üzeri dağılım düzgünlüğü, filizlenme oram ve dikim derinliği belirlenerek istatistiki analizler yapılmıştır. Boşluk oranlarının, kabul edilebilir sınırların biraz üzerinde bulunmasına rağmen diğer oranlar kabul edilebilir niteliktedir. Tohum kalibrasyonu, vakum değeri ve tekleme organı üzerinde yapılacak çalışmalar ile prototipin uygulamada kullanılması mümkündür. 2005, 84 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Sarmısak, pnömatik hassas ekim makinası, şuaya ekim, hassas ekim
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D. Thesis IMPROVEMENT OF A SPACING DRILL PNEUMATIC SYSTEM IN GARLIC PLANTING Hüseyin Güran ÜNAL Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Machinery Supervisor : Prof. Dr. Rahmi KESKİN In this study, first of all, precision planting of garlic which is foreground processing in mechanization of garlic agriculture is purposed. For this aim, a seed spacing unit prototype which can be added onto the present spacing drill was improved. The prototype was made as 6 rows and tested 25 cm between rows, 8.8, 10, 11.6, 14 cm within rows and 1.7, 2.6, 4.7 km/h machine advancing speed in a field. With the measurement after planting, seed spacing performance, rate of germination and planting depth was determined and was statistically evaluated. Although space rate is a little above acceptable limits, all the other rates are acceptable. It is possible to use the prototype studying with about seed calibration, vacuum value and singling equipment 2005, 84 pages Key Words : Garlic, pneumatic precision spacing drill, drilled seed, spaced seed