Sarımsak (Allium sativum L.)'ta farklı dikim zamanlarının verim ve kaliteye etkisi
- Tez No: 57901
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN CEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
VII ABSTRACT Bu deneme, Ege üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü 'nün Bornova araştırma tarlalarında yapıl mış, denemede sarımsakta farklı dikim zamanlarının verim ve kaliteye etkisi araştırı lmıstır. Deneme, 1993-1994 yılları arasında yürütülmüş, Kasım, Aralık, Ocak, Şubat ve Mart ayı olmak üzere bes farklı dikim zamanı uygulanmıştır. En yüksek bas verimi Aralık ayı dikiminden elde edilmiştir. Ortalama olarak bitki boyu; 27.36-63.73 cm, biyolojik verim: 67.05-476.1 kg/da, dekara bas verimi; 48.66-383.44. kg/da, tek bitkide bas büyüklüğü; 2.08-4.64 cm, bastaki dis sayısı; 3.7-13.3 adet/bas, diş eni; 1.14-1.603 cm, dis boyu; 1.74-2.34 cm» tek bitkide dis ağırlığı 0.96-2.52 g arasında bulunmuştur. Uçucu yag oranları ise % 0.08 ile Şubat ayında, % 0.115 ile Ocak ayında saptanmıştır. Toprak üstü aksamı tamamen kuruduğunda hasat edilen bitkilerde (tahmin olarak) diallyl disulfid oranı {% 42.41- 45.80) methy ally disulfid oranından (% 35.29-44.55) yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
VIII ABSTRACT The effects of different sowing times on yield and quality in Allium sativum L. production were assessed in trials at Agean University, Agricultural Faculty, Field Crop Department at Bornova. The study was carried out 1993-1994. Different five sowing times (November, December, January, February, March) was applied. By the finding, the highest field yield were obtained in December. From the data obtained, plant height; 27.36-63.73 cm, biological yield; 67.05-676.1 kg/da; bulb yield; 48.46-383.44 kg/da, bulb size of single plant 2.08- 4.64 cm, number of cloves on bulb; 3.7-13.3 number/bulb, clove width; 1.14-1.603 cm, clove height; 1.74-2.34 cm» clove weighty of single plant; 0.96-2.52 g respectively. Essential oil in bulb percentages ranged from 0.08 to 0.115 %, respectively. While the highest values of essential oil were found in January. Plants were harvested in June. For that reason, diallyl disulfid rate (42.41-45.80 %) was obtained higher than methyl ally disulfid rate (35.29-44.55 *).