Şanlıurfa Birecik ilçesi Mezra beldesinin florası ve vejetasyonu
The flora and vegetation of Şanlıurfa, Birecik Mezra beldesi
- Tez No: 170377
- Danışmanlar: PROF.DR. VAGİF HATEMOV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Öz Yüksek Lisans Tezi ŞANLIURFA BİRECİK İLÇESİ MEZRA BELDESİ'NİN FLORASI VE VEJETASYONU Gülsen AYALP Harran Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Vagif HATEMOV Yıl: 2005, Sayfa: 103 Bu araştırma 2002-2004 yılları arasında Birecik İlçesi Mezra Beldesi'nin flora ve vejetasyonunu tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Bölgede 54 familya ve 183 cinse ait 210 tür, 44 alt tür ve 36 varyete olmak üzere 290 takson tespit edilmiştir. Saptanan taksonlann 14'ü endemiktir. Alanın florasında Gymnospermae 1 türle, Angiospermae 289 türle temsil edilmiştir. Angiospermae' lerin 52 türü Monocotilodonae, 237 türü ise Dicotilodonae sınıfına aittir. Asteraceae (46 takson), Poaceae (32), Fabaceae (31 takson) en fazla takson içeren familyalardır. Astragalus (8 takson), Bromus (7), Trigonella (5 takson) en fazla takson içeren cinslerdir. Raunkiaer'in hayat formları sınıflandırmasına göre; hemikriptofitler 103, terofitler 119, kamefitler 36, fanerofıtler 10, kriptofıtler ise 22 adettir. Alanın florası ilk defa olarak mevsimsel gelişmesine göre değerlendirilmiştir ve buna göre ilkbahar (236 takson) ve yaz (211) mevsimlerindeki flora daha zengin, sonbahar (40) ve kış (14 takson) mevsimlerindeki flora ise daha fakir olduğu belirlenmiştir. Alanın florasında rastlanan bitkilerden 2'si tehlikede (EN), 11 'i zarar görebilir (VU), 3'ü veri yetersiz (DD), 10'u ise en az endişe verici -LC kategorilerine girmektedir. Araştırma alanın florası faydalı özelliklerine göre değerlendirilmiş ve burada 91 süs bitkisi, 78 yem, 66 tıbbi, 42 gıda, 22 teknik, 19 zehirli, 2 parazit ve 58 faydalı özelliği bilinmeyen bitkilerin bulunduğu belirlenmiştir. Step vejetasyonunun sınıflandırılması yapılmış ve ilk defa olarak vejetasyon haritası verilmiştir. Çalışma alanmda Astragaleto dipÛıeritae-Teucrium poliae, Artemision herba-alba-Thymbretum spicatae ve Astragaleto strictifolius -Linetum mucronatae birliklerinin yayılış gösterdiği saptanmıştır.. ANAHTAR KELİMELER : Birecik, Mezra Beldesi, flora, vejetasyon, bitki birlikleri
Özet (Çeviri)
Abstract Master Thesis THE FLORA AND VEGETATION OF ŞANLIURFA, BÎRECÎK MEZRA BELDESİ Gülsen AYALP Harran University Graudate School of Natural and Applied Sciences Depatment of Biology Supervision Prof. Dr. Vagif Hatemov Year: 2005, Page: 103 This study aimed to identify the flora and vegetation of Mezra district, Birecik, Şanlıurfa between 2002-2004. 210 species, 44 subspecies and 36 varieties, totaling up to 290 taxa belonging to 1 83 genus and 54 families, were identfied. 14 of the taxons were endemic. The flora of the studied area include one species of Gymnopermae and 289 species of Angiospermae. 52 species of Angiospermae belonged to Monocotiledonae class while 237 species belonged to Dicotilodonae class. The largest three families were Asteraceae (46 taxon), Poaceae (32 ) and Fabaceae (31 takson). The largest three genus were Astragalus (8 taxon), Bromns (7), Trigonella (5 taxon). The life forms acconding to Raunkiaer classification were as following: 103 semi- cryptophytes, 119 terophytes, 36 camephytes, 22 cryptophytes and 10 phanerophytes. We are the first to investigate seasonal fluctuation of the flora: Taxons were more aboundant in spring (236 taxons) and summer (211 taxons) while they were less aboundant in autumn (40 taxons) and winter (14 taxons), within the flora, 2 taxons were ?9 endangered (EN), 1 1 vulnarable (VU), 3 lack of data (DD), 10 required protection- LC in flora, 91 ornamantal, 18 fodder, 66 medial, 42 food, 22 technical, 19 poisonous, 2 parazite and 58 plants with unknown impostanse of use were identified. The steppe vegetation was classified and the vegetational map of the area is constructed for the first time. The following assocations were identified in the area Astragaleto diptheritae- Teucrium poliae, Artemision herba-alba- Thymbretum spicatae ve Astragaleto strictifolins -Linetum mucronatae. KEY WORDS: Birecik, Mezra Beldesi, flora, vegetation, plant assocations 11