Sol-jel metoduyla fotovoltaik pil üretimi
Preparation of photovoltaic cells by using the sol-gel method
- Tez No: 170384
- Danışmanlar: PROF.DR. İBRAHİM HALİL MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZ Yüksek Lisans Tezi SOL-JEL METODUYLA FOTOVOLTAİK PİL ÜRETİMİ Kemal Efe ESELLER Harran Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. İbrahim Halil MUTLU Yıl: 2004, Sayfa: 68 Temiz enerjiye olan gereksinim, günümüz şartlarında daha da önem kazanmıştır. Fotovoltaik piller, hem doğa dostu olmaları hem de sessiz çalışmaları nedeni ile tercih edilen enerji kaynaklarıdır. Sol-Jel yöntemi alttaş üzerine ve pürüzlü geniş yüzeyli alanlara kolay uygulanabilmesi nedeni ile fotovoltaik pil üretimi için uygun metotlardan biridir. İnce film CdS-CdTe heteroeklem fotovoltaik piller, güneş enerjisini elektrik enerjisine dönüştüren öncü teknolojiye sahiptir. Daldırarak Sol-Jel yöntemi kullanılarak cam örnek üzerine ayrı ayn n tipi Ti02, CdS ve p tipi CdTe ince film yarıiletken kaplamalar gerçekleştirilmiştir. Hazırlanan yarıiletkenlerin optik bant aralıkları, özdirenç, iletkenlik ve Hail mobilite değerleri ölçülmüştür. İndiyum kalay oksit (İTO) kaplanmış cam örnek üzerine CdTe-CdS, CdTe-Ti02 fotovoltaik ince film kaplamalar gerçekleştirilmiş, verim ölçümleri hesaplanıp önceki çalışmalardaki sonuçlar ile karşılaştırılmışım ANAHTAR KELİMELER: Sol-Jel yöntemi, CdTe, CdS, Tİ02, fotovoltaik pil
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis PREPARATION OF PHOTOVOLTAIC CELLS BY USING THE SOL-GEL METHOD Kemal Efe ESELLER Harran University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Physics Supervisor: Prof. Dr. Ibrahim Halil MUTLU Year: 2004, Page: 68 Safe energy resources are much more needed in the last decade. Photovoltaic cells have become one of the most preferable energy resources because of being nature friendly and noiseless. Photovoltaic cells can be prepared by Sol-Gel method, since this method is easily applicable to all kind of surfaces including rough and wide ones. Coating can also be applied easily by this method. Thin film CdS-CdTe heterojunction photovoltaic cells convert solar energy into electrical energy due to its advanced technology,“n”type Ti02, CdS and p type CdTe thin film semiconductors were coated on to glass substrates by the Sol-Gel dipping method. Their optical band gap, resistivity, conductivity and Hall mobility values were measured. Further, CdTe-CdS, CdTe-Ti02 photovoltaic thin films were coated on to the conductor Indium tin oxide (ITO) coated glasses. Their efficiency values were measured and the results were compared with previous researches. KEY WORDS: Sol-Jel method, CdTe, CdS, Ti02, photovoltaic cell