Holmium (Ho+3 ) katkılı TiO2 filmler kullanılarak boya duyarlı güneş pillerinin üretimi ve karakterizasyonu
Production and characterization of dye sensitized solar cells using holmium (Ho+3 ) doped TiO2 films
- Tez No: 577185
- Danışmanlar: PROF. DR. BERNA GÜLVEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanoteknoloji ve İleri Malzemeler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, boya duyarlı güneş pilleri (BDGP) üretmek için saf ve holmium (Ho+3) katkılı TiO2 pastalar kullanılmıştır. Fotovoltaik performanslar saf ve katkılı pillerin birbirleriyle karşılaştırılmasıyla belirlenmiştir. Bu amaçla, ilk olarak saf ve Ho+3 katkılı sentezler sol-jel metoduyla hazırlanmıştır. Daha sonra, hazırlanan sentezler TiO2 nano tozla karıştırılarak pastalar elde edilmiştir. Elde edilen pastalar doktor-blade yöntemiyle FTO camlara uygulanmıştır. Üretilen saf ve Ho+3 katkılı TiO2 foto anotların morfolojik, yapısal ve optik karakterizasyon parametreleri, SEM (Taramalı Elektron Mikroskobu), XRD (X-Işını Kırınımı), EDX (Enerji Dağılımlı X-Işını) ve UV-VIS spektroskopisi analizleri ile tespit edilmiştir. Daha sonra, N-719 boya ile duyarlılaştırılan saf ve Ho+3 katkılı TiO2 foto anotlar Pt kaplı FTO ince filmlerle sandviç gibi birleştirilerek BDGP'ler üretilmiştir. Üretilen BDGP'lerin performansı, Akım Yoğunluğu (J) - Voltaj (V) analizi ile tespit edilmiştir. Katkılama ile Voc ve Jsc değerlerinde belirli bir artış olmuştur. Bununla birlikte sonuçlar, Ho+3 katkılı pillerin verim değerinin saf TiO2 foto-anotların kullanıldığı pil değerinin % 28,81 üzerinde olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, pure and holmium (Ho+3) doped TiO2 pastes were used to produce dye sensitized solar cells (DSSC). Photovoltaic performances pure and doped cells were determined by comparing each other. For this purpose, firstly pure and Ho+3 doped syntheses were prepared by sol-gel method. Subsequently, the syntheses were mixed with TiO2 nanopowder to obtain pastes. The obtained pastes were applied to the FTO glasses by doctor-blade method. The morphological, structural and optical characterization parameters of the pure and Ho+3 doped TiO2 photo anodes were determined by SEM (Scanning Electron Microscopy), XRD (X-Ray Diffraction), EDX (Energy Diffuse X-Ray) and UV-Vis spectroscopy analyzes. And than, pure and Ho+3 doped TiO2 photoanodes sensitized with N-719 dye and DSSCs were produced by combining with Pt coated FTO thin films like a sandwich. The performance of the produced DSSCs was determined by the Current Density (J) - Voltage (V) analysis. There was a specific increase in Voc and Jsc values. Moreover results showed that the efficiency of Ho+3 doped cell is about 28.81% higher than the one which is produce by using pure TiO2 photo-anode.