Sera zararlılarından aphidlere karşı etkili olan doğal biyolojik ajanların izolasyonu, tanılanması ve bu zararlılara karşı etkilerinin araştırılması
The isolation, identification and the research of the effects against to the harmfuls of the natural biological agents that are effective to aphids which is one of the greenhouse harmfuls
  1. Tez No: 170390
  2. Yazar: İSA KARAMAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YAVUZ SEZEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
ÖZET Ülkemizde toplumumuzun büyük bir kısmı tarımla uğraşmaktadır. Türkiye'deki tarımcılığı tahıl, sebze, meyve ve çiçekçilik olmak üzere dört ana grup altında toplayabiliriz. Bu tarım ürünleri tarla ve seralarda yetiştirilmektedir. Tarımcılık bizde olduğu gibi dünyanın değişik ülkelerinde de yapılmaktadır. Dünyada 300.000 hektar civarındaki sera alanının 220.000 hektar alanında sebze üretimi, geri kalan alanlarda ise süs bitkilerinin üretiminin yapıldığı, Avrupa'da ise 120.000 hektar alanda seracılığın yapıldığı ve bunun % 60'ının Akdeniz ikliminin hakim olduğu İtalya ve İspanya'da olduğu, seralarda üretilen en önemli sebzelerin sırası ile domates, biber, salata, karpuz ve patlıcan olduğu belirtilmektedir. Tarımla uğraşan insanlar onun değişik zorluklan ve problemleri ile karşılaşmaktadırlar. Bunlar ekonomik faktörler, iklim koşullarındaki beklenilmeyen durumlar, gübre faktörü ve tarım zararlılarıdır. Günümüzde tarım ürünlerinde görülen verim ve kalite kayıplarına neden olan faktörlerin başında zararlılar gelmektedir. Bu çalışmada tarım zararlıları içerisinde önemli bir bölümü oluşturan Aphidler ele alınmıştır. FAO tarafından yayınlanan istatistiklere göre her yıl dünya tarım ürünlerinin en az % 5-20'lik bölümü böceklerin neden olduğu zararlardan dolayı kaybedilmektedir. Ülkemizde de tarımla uğraşan insanlar bu zararlılardan kurtulmak, yeterli ve kaliteli ürün almak için çeşitli kimyasal pestisitler kullanmakta, maliyetin diğer ülkelere göre biraz daha yüksek olduğu bilinmektedir. Bu mücadelelerini her geçen yıl artmak şartı ile sürdürmektedirler. Bu işlemleri ülke bazında düşünecek olursak bu mücadele için milyonlarca dolar harcanmakta ve ülke ekonomisine büyük bir yük oluşturmaktadır. Dünyada, tarım ve çevre sağlığı gibi alanlarda kimyasalların yerini artık biyolojik mücadelede kullanılan mikroorganizmalar almaktadır. Son yıllarda kimyasal mücadelenin insan ve hayvan sağlığı ile çevre sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri her geçen gün daha iyi anlaşılmaktadır. Buna bağlı olarak, tarımsal üretimde kimyasal pestisitlerin kullanımını azaltan veya yasaklayan yeni tarım politikalarının( organik tarım ve sürdürülebilir tarım ) geliştirilmesi ile, tarımsal savaş stratejileri içerisinde biyolojik mücadele oldukça fazla ilgi görmeye başlamıştır. Biyolojik mücadele, doğal veya genetik yapısı değiştirilmiş mikroorganizmalar yada onların ürettikleri metabolitler kullanılarak zararlı böceklerin ortadan kaldırılması veya populasyonlarının baskı altına alınmasını amaçlayan bir tarımsal savaş yöntemidir. Bu çalışmada, hasta olarak kabul edilen farklı böceklerden 174 farklı bakteriyel ve 55 farklı fungal izolat elde edilmiştir. Elde edilen bu izolatların tanılanmaları yağ asidi profillerine göre yapılmıştır. Tanımlanmış veya tanımlanmamış izolatlarımızın her birinin patojenite tesleri laboratuar ortamında, sera ve açık alanda yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Most of the people in Turkey have been dealing with the agnculture. We can conclude the agriculture in Turkey in four different groups including gram, vegetables, fruit growing and floriculture. These agricultural products have been grown in the greenhouses and the fields. The agriculture has been done in our country as the same as in the different countries in the world. It has been known that about 220,000 hectares of the total greenhouse area in the world which is about 300,000 hectares belong to vegetable growing and the rest of it belongs to the flowering. Whereas it has been detected that the green housing in Europe has been done in 120.000 hectares area and 60 percent of it has been done in Spain and Italy in which the Mediterranean climate dominates. It has been determined that the most important vegetables grown in the greenhouses in turn are tomatoes, pepper, cucumber, watermelon, egg plant. The people who are in charged with the agriculture have been faced with the different difficulties and problems of it including economic factors, unexpected climate conditions, fertilizer factors and the harmful insects in agriculture. Recently, one of the most important factors that lead the losses of the crop and quality is the harmful insects. In this project, the aphid which constitutes the most important part of the harmful insects has been searched. According to the statistics that has been published by FAO, the 5-20 percent of the world agricultural products have been exterminated by the damage caused by insects. The people who are in charged with the agriculture in our country are also using the chemical pesticides in order to escape from these harmful insects and obtain adequate and high quality crop. It has been known that the cost of this kind of chemical control in our country is higher than it is in the other countries. The people are increasingly carrying on their chemical controls each year. Assuming these processes in the country base, there has been spent millions of dollars for these chemical controls in each year and it costs a lot to the country economy.vıı In the world, the microorganisms that are used for the biological,contfol has: been taking places of the chemicals used in agriculture and environmental health: "Ins recent years, the negative effects of the chemical controls on the human and animal health and environmental health have been figured out gradually in each day. Consequently, the biological control as an agricultural struggle strategy has been drawn attention by the development of the new agricultural policies (organic agriculture and sustainable agriculture) that lessen or prohibit the use of chemical pesticides in agricultural production. Biological control is a struggle method that aims to remove the harmful insects or to pressurize their population using the microorganism of which natural and genetic structure was changed or the metabolites of which the microorganisms produced. In this study 174 distinct bacterial and 55 distinct fungal isolates have been obtained from the insects that are assumed as unhealthy sample. The identification of these obtained microbial isolates has been done according to fatty acids profiles. The pathogenetic tests of each of our identified and unidentified isolates have been done both in the laboratory, in the greenhouse and in the field.