Glokom tedavisinde kullanılan yeni karbonik anhidraz inhibitörleri sentezi ve inhibitör aktivitelerinin (in vitro) incelenmesi
Synthesis and investigation of inhibitory activities (in vitro) of novel carbonic anhydrase inhibitors for glaucoma therapy
  1. Tez No: 170391
  2. Yazar: SERPİL YILMAZTEKİN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HASAN TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
oz Yüksek Lisans Tezi GLOKOM TEDAVİSİNDE KULLANILAN YENİ KARBONİK ANHİDRAZ İNHİBİTÖRLERİ SENTEZİ VE İNHİBİTÖR AKTİVİTELERİNİN (İN VİTRO) İNCELENMESİ Serpil YILMAZTEKİN Harran Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı Danışman: Yrd. Doç. Dr. Hasan TÜRKMEN Yıl: 2005, Sayfa: 97 Glokom kişilerde görme yetisinin kaybına yol açan önemli bir sağlık sorunudur. Sadece Türkiye'de risk altında olan yaklaşık iki milyon kişinin olduğu sanılmaktadır. Bu çalışmanın amacı, glokom tedavisinde kullanılan yeni karbonik anhidraz inhibitörleri sentezi ve bu bileşiklerin inhibitor aktivitelerinin in vitro incelenmesidir. Bu çalışmada sekiz yeni karbonik anhidraz inhibitörü sentezlenmiştir. Bu bileşiklerin yapılan Elementel Analiz, FT İR, 'H NMR, l3C NMR ve Kütle spektroskopi yöntemleriyle aydınlatılmıştır. Bu bileşiklerin sudaki çözünürlüğü, bölme katsayısı ve biyolojik aktiviteleri (in vitro) incelenmiştir ayrıca sentezlenen bu bileşiklerin biyolojik aktivitelerinin (in vivo) çalışmalarının da yapılması gerekmektedir. Bu bileşiklerin bir kısmının asetazolamit ve sülfanilamîtten daha güçlü inhibitor oldukları tespit edilmiştir. Bileşiklerin bölme katsayısı, inhibitor aktivitesi ve sudaki çözünürlükleri arasındaki ilişki incelenmiş ve sudaki çözünürlük, bölme katsayısı vo aktivite arasında bir bağlantının olmadığı tespit edilmiştir. Sentezlenen bu bileşiklerden en asından birinin topikal glokom tedavisi için potent Tlşç ojacağını (jmlt etmekteyiz, ANAHTAR KELİMELER: Glokom, Karbonik Anhidraz İnhibitörleri, Asetazolamit, Sülfanilamit
Özet (Çeviri)
ABSTRACT IMSc Thesis SYNTHESIS AND INVESTIGATION OF INHIBITORY ACTIVITIES (IN VITRO) OF NOVEL CARBONIC ANHYDRASE INHIBITORS FOR GLAUCOMA THERAPY Serpil YILMAZTEKIN Harran University Gradute School of Natural and Applied Sciences Department of Chemistry Supervisor: Assist. Prof. Dr. Hasan TURKMEN Year: 2005, Page: 97 Glaucoma is a leading cause of irreversible blindness. It is supposed that there are at least two milion people has glaucoma rise in Turkey. The objective of this study is synthesis and investigation of biological activities of novel carbonic anhydrase inhibitors for glaucoma therapy. Eight novel carbonic anhydrase inhibitors have been synthesised in this study synthesised these compounds were identified by elemental analyse, FT IR, 'H NMR,,3C NMR and Mass Spectroscopy. The compounds made have been evaluated for carbonic anhydrase inhibitory activity (in vitro), water solubility and ether partition coefficent. In addition, biological activity (in vivo) of these compound should also be studied. Some of the synthesised compounds were found to be more potent inhibitor than acetazolamide and sulfanilamide. Correlation between water solubility, ether partition coefficent and inhibitory activity have also been investigated. We found that there is no correlation between water solubility, partition coefficent and activity. We hope that at least one of these compounds will be a potent agent for topical glaucoma therapy. KEY WORDS: Glaucoma, Carbonic Anhydrase Inhibitors, Acetazolamide, Sulfanilamide 11