Atatürk baraj gölünde bazı su kalitesi parametrelerinin belirlenmesi
Determination of some water quality parameters in Atatürk dam lake
- Tez No: 170397
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BİLAL SELÇUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
öz Yüksek Lisans Tezî ATATÜRK BARAJ GÖLÜNDE BAZI SU KALİTESİ PARAMETRELERİNİN BELİRLENMESİ Nedim ÇİÇEK Harran Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Çevre Mühendisliği Ana Binin Dalı Danışman: Yrd. Doç. Dr. Bilal SELÇUK Yıfe2005, SayfiuSZ Atatürk Baraj Gölünde bazı şu kalite parametrelerinin değişimleri değerlendirilerek, zorunlu görüldüğü takdirde İyileştirilmesi ve sonuçta amaçlan tanımlı, sistematik bir ölçüm ağı sayesinde, su kullanımı hedeflerine göre gerekli bilgiyi yeterli düzeyde sağlayan, teknik ve ekonomik yönden tutarlı ölçümler sonucunda su kalite değişimleri incelenmiştir. Bu proje sonucunda içme suyu, sulama ve enerji üretimine yönelik kurulan Atatürk Baraj Gölünde incelenen, aylık numuneler vasıtası ile barajı besleyen kollar ve baraj gölündeki Sıcaklık, pH, ÇO, KOL N02, NOj, Renk, Bulanıklık, kirlilik parametrelerinin potansiyelleri değerlendirilmiştir. Numunelerden alman sonuçlar su MrBKğî kontrol yönetmelime göre karşılaştırılma yapılmış ve mevcut durumu ortaya konularak elde edilen sonuç ve Öneriler sunulmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Atatürk baraj gölü, su kalitesi, su kirlenmesi
Özet (Çeviri)
ABSTARCT MSc Thesis DETEMINATTON OF SOME WATER QUALTTY PARAMETERS İN ATATÜRK »AM LAKE Nedim ÇİÇEK Harran University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Environmental Science Supervisor: Assist. Prof. Dr. Bilal SELÇUK Year: 2005, Page: 52 The changes of water quality have been investigated in the basin of Atatürk Dam Lake at the end of the consistent measurement in technical and economical perspectives which provide necessary information to the goals of water usage thanks to defined, systematic measurement net and if it is necessary, water quality would be improve. At the end of mis Project, the potential of water pollution parameters such as temperature, pH, DO, COD, NO* NO3, color, turbidity has been assessed at the sample points of discharges to the Dam and at the bottom of Dam Lake with monthly samples examined in Atatürk Dam Lake which established for drinking water, irrigation and energy. The resuLs of samples have been comprised to water quality control management and the sanation has been me result and proposals nave been presented. KEY WORDS: Atatürk dam reservoir, water quality, water poihmonal 11