Seasonal variations in water quality and algae flora from AtatürkDam lake between dam wall and Sanliurfa tunnel entrance
Baraj duvarı ile Şanlıurfa tüneli girişi arasındaki Atatürk Barajgölü'nden su kalitesi ve alg florasındaki mevsimsel değişimler
  1. Tez No: 682528
  2. Yazar: BASHDAR ABDALLA MUSTAFA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKSAL SEZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Atatürk Barajı duvarı ile Tünel Giriş Alanı (Şanlıurfa, Türkiye) Arası Alg Florası ve Su Kalitesi Üzerine Araştırma Çalışması. Bu çalışmada, bu göllerin Fiziko-kimyasal özelliklerini belirleyen üç istasyon seçilmiş ve 2020 yılı için analiz edilmiştir. Göllerin üç örnekleme sahasının mevsimsel değişimleri gözlemlenmiştir. Kaydedilen değerler üç istasyon için aralıkları; Seki Disk 265-550 cm, su sıcaklığı 3.98-20.24 ºC, elektriksel iletkenlik 347-435 μS/cm, toplam çözünmüş katı madde (TDS) 0.226-0.283 g/l, pH 8.66-9.17, çözünmüş oksijen 8.49-14.47 mg/l, çözünmüş oksijen yüzdesi 87.31-126.9, silisyum 5.53-19.3 mg/l, toplam azot 27-134 mg/l, toplam fosfat 0.006-0.191 mg/l, sülfat 18-25 mg/l ve toplam sertlik 165-240 mg/l şeklinde analiz ve ölçümleri bulunmuştur. Çalışma, bazı Fiziko-kimyasal parametrelerde önemli mevsimsel farklılıklar olduğunu ve bir bütün olarak, parametrelerin çoğunun üç bölgede farklı olduğunu ortaya koymuştur. Üç farklı istasyonda mevsimsel olarak klorofil-a'ya ait analizler 5.038-7.876 µg/l arasında değişmiştir. Atatürk Baraj Gölü bentik (epilitik) ve fitoplanktonları üzerine yapılan taksonomik çalışmada; 170 Bacillariophyta, 31 Cyanobacteria, 27 Chlorophyta, 23 Charophyta, 10 Miozoa, 1 Euglenophyta, 1 Ochrophyta olmak üzere toplam 263 alg taksonu tanımlanmıştır. Bu çalışmada Atatürk Baraj Gölü alg florasına 128 yeni alg taksonu eklenmiştir. Atatürk Baraj Gölünde daha önceki yapılan çalışmalarla birlikte bulunan alg takson sayısı 421 olmuştur. Bu çalışmada tespit edilen 30 takson, Türkiye alg florasına yeni kayıt özelliğinde olmuştur.
Özet (Çeviri)
Research Study on Algae Flora and Water Quality between Atatürk Dam wall and Tunnel Entrance Area (Şanlıurfa, Turkey). In this study, three stations that determine the physico-chemical properties of these lakes were selected and analyzed for 2020. Seasonal changes of the three sampling sites of the lakes were observed. The recorded values range for the three stations; Seki Disk 265-550 cm, water temperature 3.98-20.24 ºC, electrical conductivity 347-435 μS/cm, total dissolved solids (TDS) 0.226- 0.283 g/l, pH 8.66-9.17, dissolved oxygen 8.49-14.47 mg/l , dissolved oxygen percentage 87.31-1126.9, silicon 5.53-19.3 mg/l, total nitrogen 27-134 mg/l, total phosphate 0.006-0.191 mg/l, sulfate 18-25 mg/l and total hardness 165-240 mg/l analysis and measurements were found. The study revealed that there are significant seasonal differences in some Physico-chemical parameters and as a whole, most of the parameters differ in the three regions. The seasonal analyzes of chlorophyll-a at three different stations varied between 5.038-7.876 µg/l. In the taxonomic study on benthic (epilitic) and phytoplanktons of Atatürk Dam Lake; A total of 263 algae taxa were identified, including 170 Bacillariophyta, 31 Cyanobacteria, 27 Chlorophyta, 23 Charophyta, 10 Miozoa, 1 Euglenophyta, 1 Ochrophyta. In this study, 128 new algae taxa were added to the algae flora of Atatürk Dam Lake. Together with previous studies, the number of algae taxa found in Atatürk Dam Lake was 421. Thirty taxa identified in this study were new records for the algae flora of Turkey.