Müller cells as potantial targets of FGF9 in rodent retina
Müller hücreleri: Kemirgen retinasında FGF9'un potansiyel hedefi
  1. Tez No: 170434
  2. Yazar: EMİNE AYÇA ÇINAROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. KUYAŞ BUĞRA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
ÖZET MULLER HÜCRELERİ : KEMİRGEN RETİNASINDA FGF9'UN POTANSİYEL HEDEFİ Fibroblast büyüme faktörleri ailesinin dokuzuncu üyesi olan FGF9'un gelişen ve yetişkin sıçan retinasında anlatımı olduğu bilinmektedir. Bu faktörün potansiyel rollerinin anlaşılması amacı ile retinada ve retinadaki tek glia hücre tipi olan Müller hücrelerinde FGF9'un anlatımını ve işlevini belirlemeye yönelik analizler gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada FGF9 ve ona yüksek afmite gösteren reseptörlerinin anlatımı RT-PCR, immunohistokimya, Northern ve Western analizleri ile irdelenerek, FGF9'un en yüksek düzeyde ganglion ve amakrin hücrelerinde bulunduğu, Müller hücrelerinde ise in vivo ve in v/Zro'da bulunmadığı gösterilmiştir. Diğer bir taraftan, glia hücrelerinde FGF9'a yüksek afınite gösteren FGF reseptörleri FGFR2IIIc ve FGFR3IIIc gen anlatımının bulunması, Müller hücrelerinin FGF9 için potansiyel parakrin hedef olabileceğini düşündürmektedir. Deneylerimiz, Müller hücrelerinin FGF9 ile uyarılması ile hücre bölünmesinde dozaja bağlı artış olduğunu göstermektedir. Hücre bölünmesi ve yaşamın devamı için gerekliliği bilinen MAPK proteinlerinin fosforlarıma düzeyleri incelendiğinde, FGF9 uyarılması ile Müller hücrelerinde ERKl/2'nin kısa sürede aktive olduğu, buna karşın JNK ve p38'in fosforlanmasmda bir değişiklik olmadığı görülmektedir. MAPKlerin farmakolojik inhibitörleri ile yapılan deneyler, ERKl/2'nin geçici aktivasyonunun FGF9 ile tetiklenen in vitro Müller hücre bölünmesi için gerekli olduğunu göstermektedir. Ayrıca, eksitotoksin ile indüklenen in vivo retinal dejenerasyon modeli oluşturulmuş, bu modelde karşılaştırmalı RT-PCR yöntemi ile FGF9'un transkript miktarının dejenerasyon ile azaldığı belirlenmiştir. Bu bulgular, FGF9'un in vivo rollerinin anlaşılmasına katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT MULLER CELLS AS POTENTIAL TARGETS OF FGF9 IN RODENT RETINA FGF9, the ninth member of the fibroblast growth factor family, is known to be expressed in developing and adult rat retina. To gain insight to the potential roles of this factor, we carried out expressional and functional analyses on retina, as well as Müller cells, which are the only glial cells in this tissue. In this study, we analyzed the expression of FGF9 and its high affinity receptors in retina using RT-PCR, immunohistochemistry, Northern and Western analyses. We found that FGF9 is expressed in the retina predominantly in ganglion and amacrine cells, while Müller cells do not express in vivo or in vitro. On the other hand, the glial cells express FGFR2IIIc and FGFR3IIIc, FGF receptors with highest affinity to FGF9, suggesting that they are potential paracrine targets of this growth factor. Using BrdU incorporation assay, we showed that Müller cells respond to FGF9 stimulation with a dose dependent increase in proliferation. We examined the phosphorylated forms of MAPKs, which are known mediators of proliferation and survival, and found that ERK 1/2 is rapidly activated in Müller cells in response to FGF9, while JNK and p38 are not. An analysis of proliferation using the pharmacological inhibitors of these MAPKs revealed that transient activation of ERK 1/2 is required for FGF9 mediated proliferation of Müller cells in vitro. We also set up an excitotoxin mediated in vivo retinal degeneration model. Expression analysis with comparative RT-PCR indicated a decrease in FGF9 transcript levels in the course of degeneration. These data will contribute to elucidate the in vivo roles of FGF9 in retina.