Experimental investigation of characteristics of some glucose transport deficient mutants in s. cerevisiae
Glikoz sinyali göndermede eksikliği olan bazı maya hücrelerinin özelliklerinin deneysel incelenmesi
- Tez No: 170433
- Danışmanlar: PROF.DR. KUTLU ÜLGEN, PROF.DR. İLSEN ÖNSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
VI ÖZET GLİKOZ SİNYALİ GÖNDERMEDE EKSİKLİĞİ OLAN BAZI MAYA HÜCRELERİNİN ÖZELLİKLERİNİN DENEYSEL İNCELENMESİ Glikozu algılama ve sinyal gönderme eksikliği olan snf3 ve rgt2, mthl, rgtl, stdl ve grrl delesyon mutantlarının batch ve fed batch deneylerle fermantasyon ve büyüme özellikleri incelenmiştir. Deneylerde ho delesyon mutantı referans şuş olarak kullanılmıştır. Batch deneylerde iki farklı başlangıç glikoz konsantrasyonuna sahip besi ortamları kullanılmıştır. Deneylerde başlangıçta 20 gL“1' lik glikoz konsantrasyonuna sahip besi ortamı yüksek glikozlu besi ortamı, 2.5 gL_1'lik glikoz konsantrasyonuna sahip besi ortamı ise düşük glikozlu besi ortamı olarak adlandırılmıştır. Deneysel veriler büyüme hızı, maksimum büyüme hızı, doygunluk katsayısı, glikozu alma hızı ile tüm verim katsayısı hesaplamalarında kullanılmıştır. Her iki besi ortamında da ho delesyon mutantının büyüme diğer delesyon mutantlarına göre yüksektir. Buna karşın grrl delesyon mutantının büyüme hızı her iki besi ortamında da en düşüktür. Büyüme hızı, maksimum büyüme hızı, doyma katsayısı ve glikozu içeri alma hızı sonuçlan SNF3 geninin yüksek afinite glikoz sensörüyken RGT2 geninin ise düşük afinite glikoz sensörü olduğunu göstermektedir. Stdlp proteinin yüksek glikoz konsantrasyonlarında sinyal iletmede önemli rolü varken Mthlp proteinin ise özellikle düşük glikoz konsantrasyonlarında sinyal iletmede önemli rolü olduğu gözlenmiştir. Ho delesyon mutantının glikozu alma hızı her iki besi ortamında da 6 delesyon mutantından yüksektir. Yüksek glikozlu besi ortamında rgtl delesyon mutantının glikozu alma hızı (3.072h ”l) en düşüktür. Buna karşın, düşük glikozlu besi ortamında grrl delesyon mutantının glikoz alma hızı (1.354 h"1) en düşüktür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EXPERIMENTAL INVESTIGATION OF CHARACTERISTICS OF SOME GLUCOSE TRANSPORT DEFICIENT MUTANTS IN S. CEEEVISIAE Fermentation and growth characteristics of glucose sensing and signalling deficient yeast strains namely snfiA, rgt2A, mthlA, rgtlA, stdlA and grrlA mutants were investigated in batch and fed batch experiments. HoA mutant was used as the reference strain in experiments. Defined media at two different glucose concentrations were used in batch experiments. 20 gL“1 initial glucose containing medium was called as the high glucose medium while 2.5 gL”1 initial glucose containing medium was called as the low glucose medium in experiments. Experimental data were used to calculate growth rates, maximum specific growth rates, saturation constants, glucose uptake rates, overall yield coefficients of these mutants in both media. HoA mutant had a higher growth rate compared to other mutants both in high and low glucose media. On the other hand, grrl mutant had the lowest growth rate compared to other mutants both in high and low glucose media. Growth rate, maximum specific growth rate, saturation constants and glucose uptake rate results indicated that Snfip is a high affinity glucose sensor while Rgt2p is a low affinity glucose sensor. It was also observed that, Stdlp has a significant role in high glucose signalling while Mthlp has a significant role in low glucose signalling. Glucose uptake rate of hoA mutant is higher than the glucose uptake rates other six mutants in both high and low glucose media. RgtlA mutant had the lowest glucose uptake rate (3.072h _1) in high glucose medium, while grrlA mutant had the lowest glucose uptake rate(1.354h _1) in low glucose medium.