Optimal multi-period pricing and trade-in rebate strategy for remanufacturable durable goods
Yeniden imal edilebilir dayanıklı ürünler için çok dönemde en iyi fiyatlandırma ve değiştirme stratejisi
  1. Tez No: 170438
  2. Yazar: AYŞE MİNE ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KUBAN ALTINEL, Y.DOÇ.DR. İLKER BİRBİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
V ÖZET YENİDEN İMAL EDİLEBİLİR DAYANIKLI ÜRÜNLER İÇİN ÇOK DÖNEMDE EN İYİ FİYATLANDIRMA VE DEĞİŞTİRME STRATEJİSİ Bu tezin amacı karını en büyüklemeye çalışan; piyasaya yeni çıkartılacak, yeniden imal edilebilir ve dayanıklı bir ürün satan bir firma için çoklu dönemde en iyi fîyatlandırma ve değiş tokuş indirim miktarı stratejisini belirlemektir. Modelimiz pazarın yeni müşteriler ve değişim müşterileri olarak bölümlendiği ve değişim kampanyalarının düzenlendiği tek dönemli modelin çok dönemli olarak genişletilmiş halidir. Ortaya çıkan problem sınırlı sürekli en iyileme problemi olup problemi çözmek için electromagnetizma benzeri bir yöntem kullanılmıştır. Öncelikle, değişim müşterilerinin sadece varolan ürünlerini değiştirebildiği senaryo incelenmiştir. Bu senaryoda her müşteri bölümüne sabit fiyatın uygulandığı sabit fîyatlandırma stratejisi ile her müşteri bölümüne farklı bir fiyatın uygulandığı ürün yaşından bağımsız fiyat stratejisi iki farklı talep dağılımı altında karlılık oranlan açısından karşılaştırılmıştır. Dayanıklılık, yeniden imal edilebilirlik ve kalite gibi önemli ürün özelliklerin en iyi fîyatlandırma ve değişim stratejileri üzerindeki etkisi incelenmiş ve değişim kampanyalarının ürünlerin yaş dağılımı üzerindeki etkisi ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Son olarak, model değişim müşterilerine varolan ürünlerini değiştirmeden yeni ürün alabilme olanağı sağlayacak şekilde genişletilmiş ve yaştan bağımsız fîyatlandırma stratejisi gözönünde bulundurularak elde edilen sonuçlar bir önceki senaryo ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT OPTIMAL MULTI-PERIOD PRICING AND TRADE-IN REBATE STRATEGY FOR REMANUFACTURABLE DURABLE GOODS The aim of this thesis is to determine in a multi period setting the optimal pricing and trade-in rebate strategy for a profit maximizing firm selling brand-new, durable, remanufacturable goods. The model is a multi-period extension of the single-period model where the market consists of first-time customers and replacement customers who are interested in trade-ins. The resulting problem is a bounded continuous optimization problem and it is solved by a global optimization method called electromagnetism-like method. First, we focus on a scenario where the replacement customers can only trade-in their products in use. In this setting, we consider two pricing schemes: uniform pricing for all customers and age-independent price differentiation between the first-time and replacement customers under two types of demand settings. We characterize the roles that key product characteristics such as durability, remanufacturability, and quality play in determining the optimal pricing and trade-in rebate strategy. In an extensive numerical study we compare the profit potential of different pricing schemes and determine the effect of pricing/trade-in rebate strategy on the age distribution of the newly introduced product. Finally, we extend our model by providing the replacement customers a second purchase option without trading-in their existing products and compare the results with the base scenario by considering the age-independent pricing scheme.