Development of a new group key management scheme for mobile ad hoc networks
Tasarsız ağlar için yeni bir grup anahtar yönetimi yapısı geliştirilmesi
  1. Tez No: 170450
  2. Yazar: DİLEK DEMİREL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. UFUK ÇAĞLAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET.. TASARSIZ AĞLAR İÇİN YENİ BİR GRUP ANAHTAR YÖNETİMİ YAPISI GELİŞTİRİLMESİ Tasarsız ağlar önceden hazırlanmış bir altyapı olmadan kendi kendine haberleşebilen bir grup mobil cihazın oluşturduğu haberleşme ağlarıdır. Grup haberleşmesi, dağıtık ve katıhmsal uygulamaları içine alan, çok sayıda gönderici ve alıcının bulunduğu bir iletişim yöntemidir. Tasarsız ağlar grup haberleşme uygulamaları için ucuz ve kul lanımı kolay bir uygulama platformu oluşturur. Ancak böyle uygulamaları güvenli hale getirmek güçtür. Güvenliği sağlamaktaki temel zorluk kriptografik anahtarların yönetimidir. Bu tezin konusu tasarsız ağlarda grup anahtar yönetimi problemidir. Bu çalışma tasarsız ağlar için geliştirdiğimiz yeni, çok katmanlı ve katıhmsal bir grup anahtar yönetimi yöntemini içerir. Sunduğumuz yöntem çok katmanlı altgrup yapısına dayanmaktadır. Çözümümüzün ana fikri her katmanda bir önceki katmanda elde edilen bir anahtarı kullanarak anahtar paylaşımı protokolleri koşturmaktır. Amaç grup anahtarını grubun her üyesinin katılımıyla üretmektir. Sunulan yöntem çevrim sayısı, üssel işlem sayısı ve toplam mesaj boyu kıstaslarında tek katmanlı katıhmsal grup anahtarı paylaşımı yöntemlerine göre daha verimli çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT DEVELOPMENT OF A NEW GROUP KEY MANAGEMENT SCHEME FOR MOBILE AD HOC NETWORKS A mobile ad hoc network is self-organizing network which consists of a collection of mobile nodes that do not have a pre-established infrastructure to provide connectiv ity. Group communication is a many-to-many communication paradigm, which applies to distributed and collaborative applications. Mobile ad hoc networks constitute a cost effective and easy-to-use platform for group communication applications. How ever, securing such applications is a challenging task because of the nature of mobile ad hoc networks and group communication protocols. Key management is the core problem in providing security. This thesis addresses the problem of cryptographic key management for group communication in mobile ad hoc networks. We developed a new hierarchical and contributory group key management scheme which works efficient in mobile ad hoc networks. Our solution proposes a multilevel subgroup structure. The main idea of our hierarchical group key management scheme is to use contributory protocols at each level of the subgroup hierarchy, using a key produced at one level as the input for upper level key agreements. The aim is to generate a group- wide secret key, using contributions from each member. The proposed scheme decreases number of rounds, number of exponentiations and total message size for key agreement with respect to a totally flat key agreement scheme.