Sulu ortamdaki inorganik arsenik bileşiklerinin türlendirilmesi
Speciation of inorganic arsenic compounds in aquatic system
- Tez No: 170459
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KENAN DOST
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
XII ÖZET Arseniğin deri ve akciğer kanserlerine neden olduğu bilinmektedir. Bir çok ülkede kabul edilen mineral, yer altı ve doğal sulardaki arsenik limiti 50ug/L, yeni Avrupa Komisyonu ve dünya sağlık örgütü (WHO) tarafından 10ug/L değerine düşürülmüştür. Dolayısıyla arsenik türlerinin sulu ortamdaki miktarlarının tayini önem kazanmıştır. Bu çalışma, sulu ortamda inorganik arsenik bileşiklerinin türlendirilmesini ve tayin edilen arsenik türlerinin miktarlarının limit değerlere olan uygunluğunun tespitini kapsamaktadır. Bu amaçla Differansiyel Puis Katodik Stripping metodu ve Sıvı Kromatografisi yöntemi kullanılmıştır. Her iki yöntemde de önce standartlarla As(lll) tayini gerçekleştirilmiş olup As(V) ise, Na2S203 ile indirgenip toplam As tayini gerçekleştirilmiştir. Aradaki farktan yararlanarak As(V) tayini yapılmıştır. Her iki yöntem için tekrarlanabildiğin % 10 (RSD)'den daha iyi olduğu ve doğruluğun % 5 (bağıl hata) civarında olduğu hesaplanmıştır. Tanımlama sınırı elektroanalitik yöntem için 10 ppb, kromatografik yöntem için ise 100 ppb olarak hesaplanmıştır. Optimizasyon çalışmalarından sonra metot gerçek örneklere uygulanmıştır, örnek analizleri için çeşitli marka maden sulan ve İzmir, Manisa illerinden toplanan kuyu, içme sulan alınarak As(III), Toplam As ve As(V) tayinleri gerçekleştirilmiştir. Toplam arsenik miktarı bazı örneklerde izin verilen limitlerden yüksek bazılarında ise düşük olarak bulunmuştur. Anahtar Kelimeler : As(III), As(V), Türleme, HPLC, Elektroanalitik Yöntem.
Özet (Çeviri)
XIII ABSTRACT It is known that, arsenic is one of the reasons for maturity of skin and lung cancers. The amount of arsenic in mineral, underwater and drinking water is limited at 50 ng/L in many countries. This level has been decreased to 10 ng/L by New European Community and World Health organisation. Therefore, speciation of arsenic compounds is important. In this study, the speciation of arsenic compounds in aquatic system and their appropriateness to limits level was researched. Differential pulse cathodic stripping voltammeter and HPLC were used to determine both As(lll), As(V) and total arsenic. In both methods, As(lll) was determined directly, but As(V) was firstly reduced to As(lll) by Na2S203 to determined the total arsenic. Subsequently, As(V) was determined from difference between total arsenic and As(lll). The reproducibility and accuracy was around 10 % (RSD) and 5 % (Relative Error) for both methods, respectively. Detection limit is 10 ppb for electroanalytical and 100 ppb for chromatographic methods. After optimisation study, the methods were applied to real samples. The samples were different kind of underwater, mineral and drinking waters which were collected in Izmir and Manisa cities. The total arsenic limits were changeable and which were higher in some samples and lower than the permitted level (50 fj.g/L). Keywords : As(lll), As(V), Speciation, HPLC, Electroanalytical method