Yaşam biçiminin mekan oluşumuna etkisi: Geleneksel Diyarbakır mimarisinde kültür-mekan etkileşimi
The effect of life style on space formation: The culture-space interaction in traditinonal architecture of Diyarbakır
  1. Tez No: 170578
  2. Yazar: RİHAN AKSOY
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KAMURAN SAMİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
11 ÖZET Bu çalışmada kültür- mimarlık ilişkisi incelenmiştir.Kültür, yerleşimdeki topluluğun ortak birikimi olarak ortaya çıkar. Kültür tasarım ilişkisine baktığımızda tüm bu tercihlerin mekan ve zaman içerisinde anlam ve şekil aldığını görürüz. Kimlik farklılıktır.Kimliği belirleyen birey, onu oluşturan ise çevresel özelliklerdir.Tüm kentlerin bir kimliği vardır. Bu çalışma uyumlu konut elde etmek amacıyla; ölçme, gözlem ve literatür taraması yöntemiyle yapılmış, Sonuçta; konutun oluşumunun kültürden bağımsız olamayacağına ulaşılmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde tezin amacı ve yöntemi hakkında bilgilerin verildiği giriş bölümü yer almaktadır. İkinci bölümde ise Kültür- Mimarlık ilişkisi incelenmiştir. Geleneksel evlerin oluşumunda kültürel ve çevresel faktörler araştırılmıştır. Üçüncü bölüm genel olarak kent kültürünü etkileyen; sosyokültürel, fiziki ve ekonomik yapının incelenmesidir. Dördüncü bölümde Diyarbakır kent kimliğin üzerinde durulmuştur. Beşinci bölüm Geleneksel Diyarbakır Evlerinin çevresel ve kültürel etkenleri araştırılmıştır. Altıncı bölüm derlenen bilgilerin Geleneksel Diyarbakır evleri örneğinde uygulamasıdır. Yedinci ve son bölümde ise; bölümlerde yer alan incelemeler sonucunda, genel olarak varılan sonuçlar yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY In this study, which has been researched the interrelationship between cultural and architecture. Culture is an aggregation of common choices from possible alternative.While we look at the culture and design relation, we see that all these common choices takes their role in the meaning space and time organization. Identifiy is different. Individual determines the identity but environment characterictics creata it. All cities have their own identities. The resarch has made with process of observation measure and searching literature in order to getting residence that harmony with area.At the and; it has been reach that to forming residence cant independent without culture. The introduction resides in the first part of the study, where the purpose and the scope of the thesies are given. In the second part search the irrelationShip between cultur and architect. Traditional of houses formation have been researched environmental and culture factory. In the third part, in genarall of urban culture effect is studied social-culture, physics and economic of structure. The fourth part are dwelled upon Diyarbakır urban identify In the fifth part, Diyarbakır traditional of houses have been researched environmental and culture factory. In the sixth part, the collect of information are applied Diyarbakır traditional of houses example. The Seventh, final chapter covers the results and recommendations of the research, depending on the concluding points in each chapter.