Doğal selülozik adsorplayıcılarla boyarmadde uzaklaştırılması
Utilization of biomaterials as adsorbents for the removal of dyes
  1. Tez No: 170595
  2. Yazar: GÜLAY BAYSAL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HALUK AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
11 ÖZET Bir çok endüstriyel alanda boyarmaddeler ve renklendirici pigmentler kullanılır. Çevreye verilen endüstriyel atık su ekosisteme zarar verir.Çevreden toksik atıkların uzaklaştırılması için pıhtılaşma, ozonation, ince zar prosesi, pıhtılaşmayla fîltrasyon, pıhtılaşmayla ozonation ve adsorpsiyon gibi bir çok metot vardır.Bu metotlar arasında adsorpsiyon yöntemi renkli materyallerin uzaklaştırılmasında en iyi sonuçlan verir. Ayrıca adsorpsiyon toksik maddelerin uzaklaştırılması ve başlangıç maliyetinde su kullanıldığı için diğer tekniklere göre daha üstün bir teknik olarak gösterilmiştir. Bu çalışmada ucuz olduklarından dolayı bıttım(BK) ve ceviz(CK) ham dış kabuklan kullanıldı. Çevrenin ekosistemini bozan boyarmadde kirliliğini giderme amacı ile bu adsorplayıcılar kullanılarak, sulu çözeltiden acid red 183 ve acid green 25 gibi asidik boyarmaddelerin uzaklaştırılması araştırıldı. Çalışmada öncelikle adsorplayıcıların yüzde nem oram, yoğunluk, suda çözünen ve çözünmeyen bileşenler, kül oram, adsorplayıcının partikül büyüklüğü, adsorplayıcının yüzey alanım belirleme, yanabilen miktar gibi fiziksel ve kimyasal yüzey özellikleri belirlendi. Daha sonra boyarmadde uzaklaştırılmasının zamana, sıcaklığa, pH'ya, adsorplayıcı miktarına bağlılığı incelendi. Bu optimum şartlarda, denge konsantrasyonuna karşı birim miktar adsorplayıcı basma adsorplanan miktar grafiğe geçirilerek adsorpsiyon izotermleri çizildi. Bu izotermler Freundlich ve Langmuir modellerinde değerlendirilerek adsorpsiyon sabitleri ve tennodinamik parametreler hesaplandı. Elde edilen bu parametrelerden yararlanarak boyarmaddelerin uzaklaştırma süreci yorumlandı. Sonuç olarak, çalışmada kullanılan adsorplayıcı materyallerin asidik boyarmaddelerin sulu çözeltiden uzaklaştırılmasında, daha önceki çalışmalarda kullanılan ucuz adsorplayıcılarla kıyaslanabilinir düzeyde olduğu (Tablo 1.1) ve pahalı ticari adsorplayıcılara alternatif olarak sunulabilineceği düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Dyes and colorant pigments are used in many industries. Waste water of these industries are harmful for ecosystem. In this respect, there are a lot of methods as coagulation, ozonation, membrane process, filtration with coagulation, ozonation with coagulation and adsorption to remove toxic wastes from environment. Among these methods, adsorption process gives the best results because it can be used to remove different types of coloring materials. In addition, adsorption has been found to be superior to other techniques, because of removing toxic materials and using water in its beginning cost. In this study, the plant basis wastes as hazelnut, valnut, almond, bittim shells is used as they are cheap. Removing of acid dyes, such as acid red 183 and acid green 25, from aqueous solution is analyzed by using absorbents, such as bittim and walnut, in order to dispel dye pollution that damages ecosystem of environment. The used adsorbents evaluated for their physical, chemical, surface and adsorption properties which are density, % weight loss, particle size, surface area, rate ash, dose born, components dissolvable and undissolvable on aqueous,element analysis. Studies to be conducted to determine optimum operating system parameters; such as contact time, temperature, pH, dose of adsorbent.Adsorption isotherms are drawn by amount of acid dyes absorbents for each unit amount of absorbent versus equilibrium concentration. Adsorption constants and thermodynamic parameters of these isotherms are calculated with Freundlich and Langmuir isotherm models. In the light of these parameters the process of removing dyes was interpreted. As a result, in our opinion adsorbed materials and acidic pigments which are used at our study for removing from liquid solution are comparable level with other inexpensive adsorbents ( see Table 1 ) and we strongly believe that it will be alternated to other expensive commercial adsorbents