Küçük alan tahmin teknikleri ve birleşik sentetik tahmin ediciler
Small area estimation and composite synthetic estimators
- Tez No: 170596
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜSLİM EKNİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmanın birinci bölümünde, mevcut küçük alan tahmin tekniklerinin dayandığı varsayımlar ile gerekli formülasyonlar verilerek tanıtılmaktadır. İkinci bölümde, küçük alan tahmin tekniklerinden olan birleşik sentetik tahmin edicilerin dayandığı temel varsayımlar açıklanmıştır. Ayrıca, dört ayrı birleşik sentetik tahmin edici tanıtılarak bir tanesinin teorik çıkarsaması yapılmıştır. Son bölümde ise, bir nüfus araştırması için derlenmiş verilere dört ayrı birleşik sentetik tahmin edici uygulanarak tahminler yapılmış ve bu verileri için hangi birleşik sentetik tahmin edicinin uygun olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the first chapter of this study, small area techniques and necessary formulas have been introduced. In the second chapter the basic assumptions of composite synthetic estimators which are methods of small area techniques have been explained. Inroducing four different composite synthetic estimators one of them has been discussed theoretically. In the last chapter, by using census data, four different composite synthetic estimators have .been applied and the one which is better suited for census data has been determined.