Erzurum ve çevresinde yetişen bazı Astragalus L. taksonları üzerinde morfolojik, anotomik ve çeşitli ekolojik araştırmalar
Morphological, anatomical and various ecological studies on some of Astragalus L. taxa that distributed in Erzurum and its environs
- Tez No: 170607
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YUSUF KAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
ÖZET Doktora Tezi ERZURUM VE ÇEVRESİNDE YETİŞEN BAZI Astragalus L. TAKSONLARI ÜZERİNDE MORFOLOJİK, ANATOMİK VE ÇEŞİTLİ EKOLOJİK ARAŞTIRMALAR Meryem ŞENGÜL Atatürk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Danışman: Yrd. Doç. Dr. Yusuf KAYA Astragalus cinsine ait Astragalus lineatus Lam. var. jildisianus (Bornm.) Matthews, A. fumosus Boriss, A.caudiculosus Boiss. & Huet, A. globosus Vahi, A. campylosema Boiss subsp. campylosema, A. cinereus Willd., endemik türlerinin morfolojik, anatomik ve ekolojik özellikleri araştırılmıştır. Çalışma materyalini oluşturan türler, Erzurum'un değişik bölgelerinden 2000-2003 yıllan arasında çiçekli dönemleri olan Mayıs-Eylül aylarında toplandı.Teşhisleri yapılan türlerin bazı morfolojik özelliklerini belirlemek için cetvel ve kumpas kullanıldı. Bitkilerin kök, gövde ve yapraklan %70'lik alkolde tespit edildi ve anatomik incelemeler için parafin bloklar yapıldı. Diğer taraftan bitkilerin yetiştiği yerlerden toprak örnekleri alınarak fiziksel ve kimyasal karakterleri analiz edildi. Sonuç olarak türlerin“Flora of Turkey and The East Aegean Islands”daki özelliklerinden bazı farklılıklar olduğu saptanmıştır. Türlerin bazı morfolojik karakterleri ise ilk kez bu çalışmada belirlenmiştir. Kök enine kesitlerinde koruyucu dokunun periderma olduğu tespit edilmiştir. Periderma tabakası A. cinereus' ta kalın iken, diğer türlerde daha incedir. A. caudiculosus'ysR. kök ve gövde öz bölgeleri kanal şeklindedir. A. campylosema subsp. campylosema ve A. cinereus'vaı kök ve gövdelerinin öz bölgelerinde kitre kanallan mevcuttur. A. lineatus var. jildisianus hariç, diğer türler yaprakçıklarının yüzeyinde kutikula tabakasına sahiptirler. İncelediğimiz türlerde stomalar amaryllis tip olup, yaprakçıkların her iki yüzeyinde de bulunmuştur. Bütün türlerde mezofil tabakası sadece palizat parankimasından oluşmuştur. Elde ettiğimiz bulgular literatür ışığı allında tartışılmıştır. 2005, sayfa 129 Anahtar kelimeler : Astragalus L., Endemik, Morfoloji, Anatomi, Ekoloji
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph. D. Thesis MORPHOLOGICAL, ANATOMICAL AND VARIOUS ECOLOGICAL STUDIES ON SOME OF Astragalus L. TAXA THAT DISTRIBUTED IN ERZURUM AND ITS ENVIRONS Meryem ŞENGÜL Atatürk University Science and Art Faculty Department of Biology Supervisor: Yrd. Doç. Dr. Yusuf KAYA Morphological, anatomical and ecological properties of some endemic species of Astragalus lineatus. Lam. var. jildisianus, A. fumosus Boriss, Acaudiculosus Boiss & Huet, A. globosus Vahl, A. campylosema Boiss subsp. campylosema, A. cinereus Willd. have been investigated. The samples were collected from the different regions of Erzurum, during the flowering period between May and September 2000-2003. Cumpas and ruler were used for determination of some morphological characteristics of idendified species. Root, stem and leaves of plants were fixed in 70% ethyle alcohol and than parafine bloks were made for anatomical examinations. On the other hand the soil samples in which the plants grow on were collected and their physical and chemical characteristics were analysed. As a result, some differences have been determined from their description in the“Flora of Turkey and The East Aegean Islands”for these species some morphological characters of species were firstly determined in this research. It was also determined that the protective tissue of species is periderm in the cross sections of roots. Periderm was thick in A. cinereus while it was tinner in other species. The piths of root and stem of A. caudiculosus were hollow shaped. There were tragacantha canals in the piths of root and stems of A. campylosema sabsp.campylosema and A. cinereus. The species, except for Astragalus lineatus var. jildisianus have a cuticula layer on the surface leafleats. The amaryllis type of stomata are present on the surface of the leaves in these species. All types mezophyll layer, constituted only pallisade paranchyma cells. These findings were discussed under the light of literature. 2005, 129 pages Keywords : Astragalus L., Endemic, Morphology, Anatomy, Ecology ii