Yeni fenopikolinik asit türevlerinin sentezi
The synthesis of new phenopicolinic acid derivatives
  1. Tez No: 170623
  2. Yazar: SERPİL AKKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HASAN SEÇEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi YENİ FENOPİKOLÎNİK ASİT TÜREVLERİNİN SENTEZİ Serpil AKKUŞ Atatürk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilimdalı Danışman: Prof. Dr. Hasan SEÇEN Pikolinik asit vücuttaki krom, çinko, mangenez, bakır, demir ve molibden gibi elementleri şelatlaştıncı bir bileşik olarak rol oynar. Aynı zamanda pikolinik asit türevlerinin antihipertansif (tansiyon düşürücü), insektisit (böcek öldürücü) ve herbisit (bitki öldürücü) özellikleri de bildirilmiştir. Bu çalışmada, doğal bir antiinsektan madde olan Vertilecanin A, [5-(hidroksi fenil)- metil pikolinik asit] sübstitüe fenil türevleri, nikotinik asitten çıkılarak dört adımda sentezlendi. İlk sentezde nikotinik asit, ilk önce SOCİ2 ve ardından anisol ile muamele edilerek (4-metoksi-fenil)-piridin-3-il-metanon'a dönüştürüldü. (4-Metoksi-fenil)-piridin-3-il- metanon'un FeS04.7H20, t-BuOOF£ ve dimetil formamid ile reaksiyonu 5-(4-metoksi- benzoil) pikolin amid bileşiğini verdi. 5-(4-Metoksi-benzoil)-pikolin amid TİCI4 katalizörlüğünde hidrolizi, 5-(4-metoksi-benzoil)-pikoîinik asidi verdi. 5-(4-metoksi- benzoil)-piridin-2-karboksilik asidin NaBFLj ile indirgenmesi sonucunda 5-[hidroksi-(4- metoksi-fenil)-metil] pikolinik asit elde edildi. Aynı reaksiyon serisi îoluen kullanılarak yapıldığında sırasıyla piridin-3-il-p-tolil- metanon, 5-(4-metil-benzoil) pikolinamid, 5-(4-methil-benzoil) pikolinik asit, 5- (hidroksi-p-tolil-metil) pikolinik asit sentezlendi. 2005, 61 sayfa
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE SYNTHESIS of NEW PHENOPICOLINIC ACID DERIVATIVES Serpil AKKUŞ Atatürk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemistry Supervisor: Prof Dr. Hasan SEÇEN Picolinic acid acts as a chelating agent of elements such as chromium, zinc, manganese, copper, iron, and molybdenum in the body. Again, many picolinic acid derivatives have been reported as to be antihipertansive, antiinsectan or herbicide agents. In this work, phenyl substituted derivatives of Vertilecanin A; 5-(hydroxy-phenyl)-methyl picolinic acid, an antiinsectan natural product, were synthesized starting from nicotinic acid in four steps. In the first synthesis, nicotinic acid were converted to (4-methoxyphenyl) (pyridin-3-yl) methanone by treatment with SOCİ2 followed by treatment with anisol. The reaction of (4-methoxyphenyl) (pyridin-3-yl) methanone with FeS04.7H20, t-BuOOH and dimethyl formamide gave 5-(4-methoxy benzoyl)-picolinamide. TiCU assisted hydrolysis of 5-(4-methoxybenzoyl) picolinamide gave 5-(4-methoxybenzoyl) picolinic acid. The reduction of 5-(4-methoxybenzoyl) picolinic acid with NaBH4 afforded 5- [hydroxy (4-methoxyphenyl)-methyl] picolinic acid. The same reaction sequence with toluene gave pyridin-3-yl (p-tolyl) methanone, 5-(4- methylbenzoyl) picolinamid, 5-(4-methylbenzoyl) picolinic acid, 5-(hydroxy-p-tolyl- methyl) picolinic acid, in that order. 2005, 61 pages 11