The synthesis of some new thiophene substituted 1, 2, 4-oxadiazol-5(4H)-ones (thiones) and related compounds
Bazı yeni tiyofen substituted 1, 2, 4-oxadiazol-5(4H)-tiyon ve ilgili bileşiklerin sentezi
- Tez No: 170700
 - Danışmanlar: PROF.DR. YAŞAR DÜRÜST
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Kimya, Chemistry
 - Yıl: 2005
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
 - Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET BAZI YENİ TİYOFEN SUBSTİTUE 1,2,4-OKSADİAZOL-5(4H)-ON 1,2,4-OKSADİAZOL-5(4H)-TİYON VE İLGİLİ BİLEŞİKLERİN SENTEZİ KILIÇ, FERDİ Yüksek Lisans Tezi, Kimya Bölümü Tez Danışmanı : Prof. Dr. Yaşar DÜRÜST Ocak 2005, 116 sayfa Bu çalışmanın esas amacı A/-substitue tiyofen karboksamidoksimlerden başlayarak tiyofen subtitue 1,2,4-oksadiazol-5(4H)-on ve 1,2,4-oksadiazol- 5(4H)-tiyon bileşikleri ile 1,2,4-oksadiazin-5(6H)-on bileşiklerini elde etmektir. Bunu gerçekleştirebilmek için önce tiyofen-2-karbaldehitten başlayarak çeşitli A/-substitue amidoksimler sentez edildi. A/-substitue amidoksimlerin trietil aminli ortamda ksilen içinde etil kloroformat ile reaksiyonuna karşılık gelen oksadiazolon bileşikleri elde edildi. N-Substitue amidoksimlerin trietil amin ortamında kloroform içinde tiyofosgen ile reaksiyonuna karşılık gelen oksadiazol-tiyon bileşikleri elde edildi. Çalışmanın son bölümü yukarıda söz konusu olan amidoksimlerin bir baz katalizör ortamında tetrahidrofuran içinde kaynatılması ile substitue1,2,4-oksadiazin-5(6/-/)-on bileşiklerinin elde edilmesini içermektedir. Ancak amidoksimlerin büyük çoğunluğu halka kapanmasını göstermemiş ve açık zincirli yapılar elde edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Tiyofen-2-karboksaldehit oksim, oksim, amidoksim, 1,2,4-oksadiazol,1,2,4-oksadiazin,tiyon,kromatografi, VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE SYNTHESIS OF SOME NEW THIOPHENE SUBSTITUTED 1,2,4-OXADIAZOL-5(4H)- ONES(THIONES) AND RELATED COMPOUNDS KILIÇ, FERDİ M.Sc, Department of Chemistry Supervisor : Prof.Dr. Yaşar DÜRÜST January 2005,116 pages The aim of this research is to obtain the some new thiophene substituted 1,2,4-oxadiazole-5(4/-/)-ones, thiones and 1,2,4-oxadiazine- 5(6H)-ones.ln order to perform this.first of all.various A/-substituted thiophene-2-carboxamidoximes were prepared by starting from thiophene- 2-carbaldehyde according to the procedures described in the literature. Thiophene substituted-1,2,4-oxadiazole-5(4/-/)-one compounds were obtained from the reaction of A/-substituted thiophene-2- carboxamidoximes with ethylchloroformate in the presence of a base catalyst. The thiophene substituted-1,2,4-oxadiazole-5(4f/)-thiones were yielded by treating the corresponding A/-substituted amidoximes with thiophosgene in the presence of triethyl amine. IllFinally, we were focused to prepare the thiophene substituted- 1,2,4-oxadiazine-5(6H)-ones from the reaction of A/-substituted amidoximes in THF with chloroacethyl chloride. Despite the fact that easily produced five membered heterocyclic ones and thiones above, thienyl substituted-1,2,4-oxadiazine-5(6/-/)-one compounds can not be obtained except the one case (7e) due to the possibly effect of the thiophene ring on the ring closure. Key Words : Thiophene-2-carboxaldehyde oxime, oxime, amidoximes, 1,2,4-oxadiazoles,1,2,4-oxadiazines,thione, chromatography, rv