İzmir ilindeki XIV-XIX. yüzyıllara ait bazı tarihi yapıların fungus florasının incelenmesi ve ilaçlama deneyleri
An investigation and disinfection experiments of fungus flora of certain historic buildings from XIV-XIX. centuries in the city of İzmir
  1. Tez No: 170715
  2. Yazar: ASLI ŞAHİNER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HALİL BIYIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Bu çalışmada, tarihi açıdan önemli bir merkez olan, İzmir îli'ndeki tarihi yapıların, fungal florası incelenmiş ve uygun dezenfektanlar ile kontrol amaçlanmıştır. Bu amaçla, İzmir İli'nde farklı nem ve sıcaklık koşullarına sahip olduğu düşünülen 7 noktadaki; Bornova, Buca, Çeşme, Foça, Karşıyaka, Konak, Tire; (Sekili), tarihi yapılardan, sonbahar ve yaz olmak üzere 2 dönemde örnekler alınmıştır. Flora ile ilgili incelemeler sonucunda, havasal ve yüzeysel örneklerden toplam 192 izolat elde edilmiştir. Zygomycota, anamorfik Ascomycota ve teleomorfik Ascomycota gruplarına dahil 25 farklı genus tanılanmıştır. Aspergillus, Penicillium, Phoma, Alternaria, Chaetomium ve Cladosporium en sık rastlanan fungus genuslan olmuştur. 6 izolat ise tanılanamamıştır. İlaçlama denemelerinin sonucunda potasyum sorbatın sadece Aspergillus genusu üzerinde etkili olduğu, denenen diğer 5 genus, Penicillium, Phoma, Alternaria, Chaetomium, Cladosporium üzerinde etkili olmadığı görülmüştür. Aksine ortofenil fenol Aspergillus hariç diğer genuslar üzerinde oldukça etkili olmuş, bu maddenin uygulandığı penilerde {Alternaria 0.05 M hariç) üreme olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, fungal flora of historical buildings in Izmir, which is the important historical center, have been investigated and control study have been aimed. With this aim, samples were collected from 7 areas, which have different temperature and moisture conditions, in autumn and summer. The result of floral investigation, totally 192 isolates were obtained from the air and surface samples. 25 genera related to Zygomycota, anamorphic Ascomycota and teleomorphic Ascomycota were identified. Aspergillus, Penicillium, Phoma, Alternaria, Chaetomium and Cladosporium were found most frequently. 6 isolates were not identified. At the end of chemical examination, it is seen that potasium sorbate effects only Aspergillus but does not effect other genera, in contrast orthophenyl phenol effects Penicillium, Phoma, Alternaria, Chaetomium and Cladosporium (except Alternaria 0.05 M).