Hafif silahlara karşı zırh yapımında kullanılan polimer matrisli kompozitlerin mekaniksel özelliklerinin incelenmesi
An investigation of mechanical properties of polymer matrix composites used designing of armor against the light weapons
  1. Tez No: 170779
  2. Yazar: TUĞRUL ÖZEK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET ÇOLAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZETİ HAFİF SİLAHLARA KARŞI ZIRH YAPIMINDA KULLANILAN POLİMER MATRİSLİ KOMPOZİTLERİN MEKANİKSEL ÖZELLİKLERİNİN İNCELENMESİ Tuğrul ÖZEK Makina Mühendisliği Anabilim Dalı Afyon Kocatepe Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Şubat 2005 Danışman: Yrd.Doç.Dr. Mehmet ÇOLAKOĞLU Genel olarak, bir kompozit malzeme iki veya daha fazla bileşenden meydana gelen malzemedir. Bunlar birbirleri içinde çözünmeyen makroskobik seviyede bir araya getirilmiş bileşenlerdir. Takviye elemanı olarak adlandırılan bileşen; fiber, partikül veya ince levha şeklinde olabilir. Diğer bileşen ise matris fazıdır. Kompozit malzemelerin mekaniksel özelliklerini belirlemede bazı güçlükler mevcuttur. Bu durum kompozit malzemelerin metalik malzemelere nazaran daha kompleks bir yapıya sahip olmasından kaynaklanmaktadır. Bu çalışmada hafif silahlara karşı zırh yapımında kullanılan polimer matrisli kompozit malzemelerin mekaniksel özellikleri ve balistik performanslarını ölçmek için deneyler yapılmıştır. Bunun için önce deneylerde kullanılacak aramid ve polietilen numuneler hazırlanmıştır. Daha sonra bu numunelere çekme deneyi, darbe sönümleme deneyi ve atış poligonunda balistik deneyler yapılmış ve elde edilen bulgular incelenmiştir. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AN INVESTIGATION OF MECHANICAL PROPERTIES OF POLYMER MATRIX COMPOSITES USED DESIGNING OF ARMOR AGAINST THE LIGHT WEAPONS Tuğrul ÖZEK Department of Mechanical Engineering Afyon Kocatepe University Institute of Science February 2005 Advisor: Yrd.Doç.Dr Mehmet ÇOLAKO?LU In genaral, a composite is a material that consists of two or more components. These are combined with in macro level and are not soluble in each other. The component, called the reinforcing phase, may be in the form of fibre, particle or flake. The other form is the matrix phase. There are some difficulties to determine the mechanical properties of composite materials. This is due to the complex structure of the composite materials in comparison with metallic materials. In this study, experiments have been done to describe mechanical properties and ballistic performance of polymer matrix composites. To do these experiments, aramid and polyethylene composite specimens were first fabricated. Then, experiments tension tests, measurement of damping and ballistic tests have been done using these composite specimens.