Organik polimerlerin teknolojide kullanım alanları ve mukavemet-spektrum düzeylerinin araştırılması
Organic of polymers using open places at the technology and to research of levels the resistance-spektrum
- Tez No: 170789
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TUNÇER MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Bu tezin amacı Teknolojide yaygın olarak kullanılan organik polimerlerin uygulama alanlarının ve yerlerinin incelenmesidir. Organik polimerler tıp ve teknolojide çok önemli malzemelerdir. Bunlar metal ve diğer materyallerin yerine alternatif olmaktadır. Organik polimerler; yapıştırıcı, dolgu maddesi, tekstil ürünleri, biyo polimerler, iletken polimerler, yüksek teknolojik polimerler ve özel polimerler olarak kullanılmaktadır. Polimer maddelerle üretilen yakıt pilleri yüksek verimli, kimyasal yakıt enerjisini doğrudan elektriğe çevirmektedir. İletken polimerlerin yardımıyla yapılan güneş pilleri yüksek verimle güneşten gelen foton enerjisini elektrik enerjisine dönüştürmektedir. Günümüzde beton teknolojisinde akışkanlaştırıcı kimyasal katkı kullanımı işlenebilirlik açısından sağladığı kolaylıklarla bir zorunluluk haline gelmiştir. Kimyasal katkıların çeşitliliğinin ve etkinliğinin artması bunların kullanımında üreticiye daha kontrollü davranma zorunluluğunu getirmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this thesis is invertigation of the organic polymers, which are utilised in scope of medecine and technology. Polymers, are very useful materials in medecine and technology. They are alternative materials instead and other materials. Organic polymers are utilised such adhesives, biopolymers, conductor polymers, high technology polymers and special polymers, too. Fuel cells produced with polymer materials are with high efficiency, they can converting chemical energy of the fuels directly to the electrical energy. Solar cells produced by conducting polymers can convert with well efficiency, the photons energy to the electrical. Today, the use of plasticizing chemical admixtures is an obligatory for workability of concrete. The increase in type and effectivity of chemical admixtures forced the user to be more careful while using these products. II