Polyp enhancing level sets for CT colongraphy
BT kolonografi için polip geliştiren düzey kümeleri
  1. Tez No: 170832
  2. Yazar: ENDER KONUKOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. BURAK ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET BT KOLONOGRAFI İÇİN POLİP GELİŞTİREN DÜZEY KÜMELERİ Bilgisayarlı tomografi ile kolonografide bilgisayar destekli teşhisin (BDT) amacı kalın bağırsaktaki poliplerin bulunmasıdır. Bu poliplerin bir kısmı bağırsak kanser ine dönüşebileceği için önceden sezim kritiktir. BDT algoritmaları radyologların polipleri bulmalarını kolaylaştırırken aynı zamanda farklı okuyucular arasındaki teşhis doğruluğundaki değişkenliği azaltır. Önerilen çoğu BDT algoritmaları kaim bağırsaktaki poliplerin, bağırsak duvarına ince bir iple bağlı küresel şekiller oldukları varsayımına dayanır. Halbuki çoğu polip bu varsayıma uymaz ve bu yüzden bu varsayıma dayalı BDT performansım düşürür. Bu tezde gelişmiş BDT için polip şekillerini geliştiren bir algoritma sunulmuştur. Altta yatan fikir, yüzey kümeleri yöntemiyle, bağırsak yüzeyinin geometrik özelliklerini kullanıp bağırsak duvarını evriltmektir. Bu evrim sayesinde bağırsak poliplerinin şekilleri gelişmektedir. Yüzey kümeleri yöntemi dahilince, iki ayrı akış önerilmektedir: birleşik eğrilik akışı ve sabit yüzey alanıyla hacim enbüyüten akışı. Her iki akışta varolan BDT algoritmalarının performanslarını arttırmak için bir yandan bağırsak poliplerinin küresel bakışımını arttırırken diğer yandan bağırsak duvarındaki diğer şekilleri korur.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT POLYP ENHANCING LEVEL SETS FOR CT COLONOGRAPHY Computer Aided Diagnosis (CAD) in Computed Tomographic Colonography aims at detecting the locations of colonic polyps, which are the precursors of colon cancer. CAD algorithms increase the performance of radiologists in detecting polyps and decrease the variability of diagnostic accuracy among different readers. Most of the proposed CAD algorithms are based on the assumption that colonic polyps are spherical protrusions on the colon wall attached to the wall by a thin strip. Most colonic polyps deviate from the assumed shape therefore reduce the CAD performance. In this thesis we propose a polyp enhancement algorithm for improved CAD. The underlying idea is to use geometric characteristics of the colon wall to enhance colonic polyps by evolving the whole wall via level set methods. There are two different level set flows proposed within the algorithm: joint curvature flow and volume maximizing constant surface flow. Both of the flows evolves colonic polyps so to increase their spherical symmetries, while preserving other structures on the colon wall, to increase the detection and identification performance of existing CAD algorithms.