Improvement of bearing capacity on soft clay soil by using geotextile reinforcement
Geotekstil donatı kullanımı ile yumuşak kil zeminlerin taşıma gücü artırımı
- Tez No: 170833
- Danışmanlar: PROF. EROL GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
GEOTEKSTIL DONATI KULLANIMI İLE YUMUŞAK KIL ZEMİNLERİN TASIMA GÜCÜ ARTIRIMI ÖZET Bu çalışmanın amacı, yumuşak kil zeminlerde geotekstil donatımn performans ve etkilerini araştırarak sunmaktır. Bu amaçla, yumuşak kil tabakanın üzerinde sıkıştırılmış granüler malzeme (kum) ile beraber değişik ankraj uzunluğunda tek ve çok tabakalı geotekstiller kullanılarak model temel yükleme deneyleri yapılmıştır. Herbir konfigürasyon için ayrı ayrı yükleme-oturma eğrileri çıkarılmıştır. Seçilen parametrelerin değişimi ile yük-oturma davranışları çalışılmış ve sonuçlar karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV IMPROVEMENT OF BEARING CAPACITY ON SOFT CLAY SOIL BY USING GEOTEXTILE REINFORCEMENT ABSTRACT The objective of this study is to present an investigation on performance and effect of geotextile reinforcement in soft clay soil. For this purpose, model footing load tests are conducted on a compact granular material (sand) underlain by a soft clay layer with and without inclusion of single and multi-layer of geotextile with different anchorage lengths at the interface. The load-settlement characteristic for each soil-geotextile configuration has been observed. The influence of various selected parameters on the load settlement behaviour are studied and the results are compared.