Granüler stabilize dolgu ile iyileştirilen yumuşak kil zeminlere oturan temellerin analizi
Analysis of footing on soft clay stabilized with a granular soil
- Tez No: 178108
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA LAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Dünyada yerleşime açılan pekçok bölgede yumuşak zemin içeren birimler bulunmaktadır. Yüzeysel temeller, yumuşak kil birimler üzerine inşaa edildiğinde düşük taşıma gücü ve büyük oturma değerleri vermektedir. Gevşek veya yumuşak zemin koşullarında yapılaşma, genelde uygun bir zemin iyileştirme tekniği kullanmadan mümkün olmamaktadır. Yumuşak kil davranışı, zayıf olan yumuşak kil zeminin yerine sıkıştırılmış granüler dolgu yerleştirilmesi ile kısmen yada tamamen geliştirilebilir. Bu çalışmada, sıkıştırılmış granüler dolguyla desteklenen dairesel yüzeysel temellerin taşıma kapasitesi ve oturma davranışının iyileştirilmesini incelemek amacıyla laboratuar ve arazi model deneyleri yapılmıştır. Laboratuar deneylerinden sonra, Sonlu Elemanlar yöntemine dayanan PLAXIS 2D bilgisayar yazılımı ile sayısal analizler yapılmıştır. Deney sonuçları sayısal analiz sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Deney ve sayısal analiz sonuçları granüler dolgunun, dairesel yüzeysel temelin taşıma kapasitesi ve oturma davranışı üzerinde önemli bir etkisi olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Most of the residential areas in the world consist of soft clay deposits. Shallow foundations, when built on soft clay deposit, exhibit low load-bearing capacity and undergo large settlements. Construction in loose or soft subsurface soil conditions may not sometimes be possible without using a suitable soil improvement technique. The soft clay behavior can be improved by totally or partially replacing inadequate soft soils with granular fill and geogrid being compacted in layers. In the present study, laboratory and in situ model tests were carried out to determine the improvement of bearing capacity and settlement behavior of circular shallow foundations supported by a compacted granular fill with and without geogrid. After laboratory tests, numerical analyses were conducted using geotechnical computer software PLAXIS 2D (Finite Element Code for Soil and Rock Analysis). Test results were compared with numerical results. The results of the test and numerical studies indicate that the granular fill and geogrid have considerable effects on the bearing capacity and settlement behavior of the circular shallow foundations.