Deflection based design of shoring systems
Derin kazı iksa sistemlerinde deformasyon esaslı projelendirme
  1. Tez No: 170837
  2. Yazar: YUNUS EMRE DÖNERTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET SAĞLAMER, PROF.DR. TURAN DURGUNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
ÖZET DERİN KAZI IKSA SİSTEMLERİNDE DEFORMASYON ESASLI PROJELENDİRME Derin kazı projelerinde, inşaat aktivitelerinin meydana getirdiği toprak hareketlerinin komşu bina ve sistemler üzerindeki etkileri esas olarak irdelenmelidir. Derin kazıların meydana getireceği deformasyonların miktarı, uygulanan iksa sisteminin çeşidine, ve performansına, zemin özelliklerine, ve inşaat aktivitelerine bağlıdır. Bu hareketlerin meydana getireceği düzensizliklerin miktarının tahmin edilmesi dizayn sürecince çok önemlidir, çünkü bu varsayımlar, komşu yapıların bu deformasyona ve düzensizliğe karşı tolerans limitinin tespiti için kullanılmaktadır. Destekli derin kazı iksa sistemlerinde, kazı çalışmalarına bağlı olarak meydana gelen deformasyonlar ve bunların etkileri, pratik olarak tespit edilebilmesi amacına yönelik, bu tezde destekli derin kazılara ait sayısal bir yöntem ve bir bilgisayar modellemesi sunulmuştur. Buna ek olarak, bu tezde daha önceki çalışmalar ve bunların sonuçlan mevcuttur ve bunlar hesaplanan deformasyon değerleri ile kıyaslanmasında kullanılmıştır. Sonlu eleman analiz yöntemi, bir mühendisin zeminde yük değişimine sebep olan derin kazıların tüm özelliklerini tanımlanmasına imkan sunmaktadır, bu özellikler genel olarak; iksanın kurulumu, su seviyesinde değişim, kazı çalışmalarını döngüsü, sürşarj yükü, ankrajların önyükü gibi kabul edilebilir. Fakat sonu eleman yöntemi varsayımlarım da zemin özellikleri, ve iksa ile ilgili detay özellikleri hakkında belirsizlik içermektedir. Bu tezde, PLAXIS Toprak ve Kaya için Sonlu Elemanlar Kodu Analiz programı bir Vaka Analizi olarak HEMA Endüstri A.Ş. Diamond of İstanbul projesinin derin kazı iksa sisteminin deformasyona bağlı projelendirilmesinde kullanılmıştır. iksa sisteminde meydana gelen deformasyonlar inkolometre kullanılarak ölçülmüş, ve bu değerler hesaplanan değerler ile kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT DEFLECTION BASED DESIGN OF SHORING SYSTEMS A major concern for projects involving deep excavation is the impact of construction-related ground movements on adjacent buildings and utilities. The amount and severity of excavation-related damage depends on the support system type and its performance, ground conditions, and construction activities. Predicting the magnitude and distribution of these movements has significant importance in the design process, since these predictions are utilized to estimate the tolerance limit of the structures to the induced deformations. To provide a tool to predict the amount of displacement associated with supported excavations and its effects, a semi-numerical procedure and finite element model analysis for supported excavation are present in this thesis. In addition to this, this thesis also covers the summary of previous studies and their results on the topic. The previous studies results are handled to adjust the calculated values of displacement. A finite element analysis allows an engineer to model all aspects of excavation that cause stress change in soil: wall installation, dewatering, cycles of excavation, bracing and brace removal, surcharges, and preloading of anchors. Finite element predictions, however, have uncertainties related to soil properties, support system details, and construction procedures. To diminish these uncertainties, the various component of the problem and the relevant properties of the soil and shoring system should be accurately defined. Plaxis Finite Element Code for Soil and Rock Analysis Program is used to modeling and design of the Case Study - Hema Industry Diamond of Istanbul Shoring Project in detail. The displacement of shoring system is measured by means of inclinometers and it is compared with calculated values.