Integrated environment for six sigma initiative
Altı sigma girişimi için bütünleşik ortam
  1. Tez No: 170836
  2. Yazar: OZAN MUSLU
  3. Danışmanlar: PROF. ALİ RIZA KAYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
V ÖZET ALTI SİGMA GİRİŞİMİ İÇİN BÜTÜNLEŞİK ORTAM Son yıllarda süreç ve ürün kalitesinde iyileştirmelerin sağlanması için Altı Sigma kritik bir yönetim programı olarak görülmekte ve uygulanmaktadır. Altı Sigma'nın uygulandığı şirketlerde bir sene içerisinde çok sayıda proje tamamlanmaktadır. Bu girişim proje odaklı bir yaklaşım olduğu için, şirketlerin uygulanan projelerden kazanımlarını arttırmak önem taşımaktadır. Bu projeler, bilginin şirket tabanına yayılmasını sağlamakta önemli rol oynar. Bu girişim için bütünleşik bir ortam oluşturulması, karar vericilerin bu projeleri yönetmesini desteklemekle beraber, arttırılmış müşteri memnuniyeti de sağlar. Altı Sigma girişiminin oluşturulmasında proje seçimi ve bilgi tabanı iki önemli konuyu oluşturmaktadır. Proje seçimi kritik bir süreç olup, müşteri memnuniyeti ve şirket stratejileriyle dikkatli bir şekilde ilişkilendirilmelidir. Altı Sigma bilgi yönetim süreçlerini de içeren bütünleşik bir ortam oluşturulması, programın verimli ve etkili bir şekilde yönetilmesini sağlar. Altı Sigma metodolojisinin uygulanmasında birçok bilgi tabanlı araç kullanılarak proje takımları desteklenebilir. Bu tez, Altı Sigma proje seçimi metodları önermekte ve bu programda bilgi tabanı oluşturmanın önemini vurgulamaktadır. Bu metodlar karar vericilerin belirgin faydalar elde edeceği projeleri seçmelerini sağlamakla beraber, müşteri beklentileri dışındaki projelerin seçimini de önler. Bilgi oluşturma süreci Altı Sigma'nın önemli diğer bir parçasıdır ve bu girişim için bütünleşik bir ortam oluşturulmuş ve anlatılmıştır. Ayrıca, bilgi yönetiminin bu programdaki rolünü gösterebilmek için Altı Sigma uygulayan bir şirkette bilgi tabanlı bir araç geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT INTEGRATED ENVIRONMENT FOR SEK SIGMA INITIATIVE Six Sigma is recognized as a critical management program in the recent years and implemented to gain improvements in process and product quality. Six Sigma companies are possibly completing several hundred projects per year. While this initiative is project intensive, companies should get more from the projects that are implemented in the company. These projects are the means by which Six Sigma converts knowledge into bottom-line results. An integrated environment for Six Sigma initiative aims to support decision makers in the management of such projects that will result in an improved customer satisfaction. Two of the most important issues in designing a Six Sigma environment are the project selection and the knowledge base. Project selection is a critical process which needs to be carefully linked with the customer satisfaction and the company strategies. Creating an integrated environment including Six Sigma knowledge processes is also very instrumental for the efficiency and effectiveness of the Six Sigma program. Various knowledge-based tools can be implemented to assist the project teams throughout the Six Sigma methodology. This thesis proposes methods for Six Sigma project selection and reveals the importance of knowledge creation process in this program. The proposed methods will help decision makers to select the projects that will create remarkable benefits, and will prevent them to select the projects that are outside the customer expectation boundaries. Knowledge creation process is the other crucial component of Six Sigma, and an integrated environment for this initiative is discussed and structured. Moreover, a knowledge-based tool is implemented in a company to illustrate the role of knowledge management in Six Sigma.