An implementation of a portfolio selection methodology to ISE based on price-earnings ratio and market capitalization values of stocks
Fiyat-kazanç oranı ve şirket piyasa değerlerine dayalı bir portföy seçim modelinin İMKB'ye uygulanması
  1. Tez No: 170867
  2. Yazar: HAFURE ÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. DAVİD PİNHAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZET FİYAT-KAZANÇ ORANI VE ŞİRKET PİYASA DEĞERLERİNE DAYALI BİR PORTFÖY SEÇİM MODELİNİN İMKB'YE UYGULAMASI Bu tezde bir portföy oluşturma modeli geliştirilmiş ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda test edilmiştir. Bu model hisse senedi seçmek için geliştirilen bir method ile“marketin Fiyat/Kazanç oranlan değerleme aracı olarak kullanılabilir”tezini savunan Steven Bleiberg' ün analizinin (fiyat/kazanç analizi) birleşimidir. İlk olarak, fiyat/kazanç analizi geçerlilğini test etmek için üç aylık, altı aylık, dokuz aylık, oniki aylık ve yirmidört aylık yatıran periyodlarına göre İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'na uygulanmıştır. Endeksin 1986-2002 yıllan arasındaki aylık fiyat/kazanç değerleri analizde kullanılmıştır. İkinci olarak, portföylerde kullanılacak hisse senetlerim seçmek için şirket piyasa değerlerine dayalı bir method geliştirilip üç aylık, altı aylık, ve oniki aylık yatıran periyodlarına göre İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'na uygulanmıştır. Hisse senetleri sektörlere ayrıldıktan sonra, piyasa değerlerinin yüzdelik değişimleri her yatının periyodu için hesaplanmıştır. Değişimi negatif ve endeksin değişiminden küçük olan hisse senetleri portföyler için seçilmiştir. Üçüncü olarak, endeksin 1991-1996 yıllan arasındaki aylık fiyat/kazanç oranlan gruplara ayrılmış ve bunlara bağlı olarak beş senaryo geliştirilmiştir. Her senaryo ve yatırım periyodu için, 1997-2004 yıllan arasında endeksin son fiyat/kazanç oranına bağlı olarak hisse senedi portföyleri ile hazine bonolarının uygun bir oranda birleştirilmesiyle portföyler oluşturulmuştur. Portföylerin getirileri hazine bonosu ve endeksin getirilen ile karşılaştırılmıştır. Uzun yatıran periyotlarında getirilerin düşmesine rağmen, portföyler genellikle alternatif yatıran araçlarından daha iyi performans göstermişlerdir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT AN IMPLEMENTATION OF A PORTFOLIO SELECTION METHODOLOGY TO ISE BASED ON PRICE-EARNINGS RATIO AND MARKET CAPITALIZATION VALUES OF STOCKS The aim of this study is to develop a portfolio selection model and implement it on Istanbul Stock Exchange Market. This model is combination of a stock selection heuristic with Steven Bleiberg's analysis (price-earnings analysis) which asserts that market price- earnings ratios can be used as a valuation tool for future investments. Firstly, price-earnings analysis is applied to Istanbul Stock Exchange Market over three-, six-, nine-, twelve-, and twenty-four-month investment periods to check its validity. Monthly data on the price-earnings ratios of the Istanbul Stock Exchange Market is used from beginning of 1986 to the end of 2002. Secondly, a new heuristic related to market capitalization values of stocks is developed and applied to Istanbul Stock Exchange Market over three-, six- and twelve-month periods to select stocks that would be included in the portfolios. Stocks are grouped into sectors and percent changes of market capitalizations are calculated over each investment period. Stocks which have negative and smaller changes than the index are chosen for the portfolios. Thirdly, monthly data on price- earnings ratios of the index over 1991-1996 are sorted into quintiles and five scenarios are developed based on those quintiles. Portfolios are formed for each scenario by combining stock-portfolios and treasury bills according to the current P/E ratio of the index between 1997-2004. Their returns are compared with those of treasury bills and the index over each holding period. Although longer periods led to lower returns, portfolios generally dominated alternative investment tools.