Aggregate production planning with multiple resource constraints
Çoklu kaynak kısıtlı toplu üretim planlama
- Tez No: 170866
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ TAMER ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET ÇOKLU KAYNAK KISITLI TOPLU ÜRETİM PLANLAMA Bu çalışmada, büyük bir otomobil üreticisinin vites kutusu üretim bölümünde karşılaştığımız tek seviyeli çok ürünlü çok kaynaklı kapasite kısıtlı parti büyüklüğü problemini araştırmaktayız. Bu model, bağımsız talebi olan çeşitli ürünler ve kapasite kısıtlarıyla paylaşılan çeşitli kaynaklar için bir karışık tamsayı programı olarak formülleştirilmiştir. Tek ürünlü kapasiteli parti büyüklüğü problemi için bile bir olurlu çözüm bulmak NP-Zor olduğundan, problem çözülmesi zor olan problem sınıfına aittir. Literatürde, bu parti büyüklüğü problemlerinin çözülmesi için matematiksel programlama, sezgisel ve meta-sezgisel yöntemlere başvurulmuştur. Parti büyüklüğü problemini çözmek için kullanılan sezgisel yöntemlerden birisi de 'zaman bölümleme' yöntemidir. Modelimizi çözmek için daha önceden geliştirilen zaman bölümleme yöntemi takip edilmiştir ve çoklu paylaşılan kaynaklar için kapasite kısıtları ilave edilerek genişletilmiştir. Zaman bölümleme yöntemi ile problemimizi çözdükten sonra aynı kaynağı kullanan ürün ihtiyacım karşılamak için bölmenin en son periyotlarının envanter miktarım alt sınır olarak belirleyen“Geriye Doğru Düzeltilmiş Bölümleme Sezgisel Yöntem”olarak adlandırılan genişletilmiş zaman bölümleme sezgisel yöntemi uygulanmıştır. Problemi çözmek ve önerilen sezgisel yöntemleri uygulamak için nesne tabanlı yöntembilim ve bunu destekleyen ICRON yazılımı kullanılmıştır. Önerilen sezgisel yöntem çeşitli parametrelerin değiştirilmesi sonucunda oluşturulan problem grupları üzerinde test edilmiştir. Daha küçük en iyi çözüm aralıkları ile Geriye Doğru Düzeltilmiş Bölümleme Sezgisel Yöntemin zamanı bölümleme sezgisel yönteminden daha iyi çözüm verdiği deneyler tarafından saptanmıştır. Ayrıca, problemin dizaynını etkileyen problem parametreleri ve önerilen sezgisel yöntemler üzerinde önemli etkileri olan algoritma parametrelerini de analiz etmekteyiz. Deneysel çalışmalarımız, ürün sayısı fazla olan problem örneklerinin çözümünün zor olduğunu göstermektedir. Bu yüzden, ürün sayısı fazla olan durumlarda problemimiz için ürün ayrıştırma yaklaşımını kullanmaktayız.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT AGGREGATE PRODUCTION PLANNING WITH MULTIPLE RESOURCE CONSTRAINTS In this study, we investigate a single-level multi-item multi-resource capacitated lot sizing problem, which we encountered in the gearbox-manufacturing department of a major automotive manufacturer. The model is formulated as a mixed integer linear program for multiple items with independent demand and multiple shared resources with capacity constraints. Due to the fact that even finding a feasible solution for the single-item capacitated lot sizing problem is NP-hard, the problem belongs to a class of problems which are difficult to solve. A wide range of mathematical programming, heuristic, and metaheuristic methods have been applied to solve these lot sizing problems in the literature. One of the heuristics for lot sizing problem is the time partitioning heuristic. In order to solve our model, one of the time partitioning heuristics is followed and extended by including capacity constraints of multiple shared resources. After solving our problem with time partitioning heuristic, the extended time partitioning heuristic named as Backward Corrected Partitioning Heuristic is applied by setting the ending inventory of the last period in the partition as a lower bound in order to satify the demand of an item using the same resource. The object oriented methodology and Graphical Scheduling Algorithm Modeling System (GSAMS) module of ICRON software is used for modeling the problem and applying the proposed heuristics. In the experimental study phase of this work, the proposed heuristic is tested on a set of problems with different instances. The experiments show that Backward Corrected Partitioning Heuristic terminates with a better solution than Time Partitioning Heuristic having smaller optimality gaps. We also analyze problem parameters, which affect the design of problem and algorithm parameters that have important effects on the proposed heuristic. Our computational study indicates that it is difficult to solve problem instances with large number of products. Thus, we use item disaggregation approach for our problem in the environment of large number of products.