Loss estimation methodologies based on history of damages
Geçmişteki hasarlara dayanan kayıt hesaplama yöntemleri
- Tez No: 170886
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HİLMİ LUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 245
Özet
ÖZET GEÇMİŞTEKİ HASARLARA DAYANAN KAYIP HESAPLAMA YÖNTEMLERİ Modern yaşam, günlük hayatta karşımıza çıkan riskleri analiz edebilme yetisine sahip olmamızı gerektiriyor. Hemen her gün yangınlar ya da depremler, seller, fırtınalar, yer kaymaları, kasırgalar ve hatta tusunamiler gibi doğal tehlikeler tarafından etkilenme ihtimallerini değerlendiriyoruz. Bu felaketler, yalnızca vahim can kayıplarına ve mal hasarlarına neden olmaz, aynı zamanda sosyal bunalımlara, kültürel mirasın yok olmasına yol açar ve ülke bütünündeki ekonomik gelişimleri olduğu gibi Gayri Safi Milli Hasıla'yı, borçlan, yatırımları, ve mali dengeleri olumsuz etkiler. Zarar verici etkilerin yayılmasını durdurmak, oluşumunu engellemek ve olası kayıpları azaltmak için, kayıplara neden olan riskleri arttırıcı unsurları ortaya çıkaran başarılı risk değerlendirmeleri yapmalıyız. Ancak, riskleri değerlendirmek ve gerçek bir hasar olmadan muhtemel kayıpları hesaplamak hiç de kolay değildir. Başarılı bir risk analizi yapabilmek için, tehlike yaratan olayların ne sıklıkla ve ne büyüklükte olduğu çok iyi araştırılmalıdır. Risk değerlendirmesi; tehlikeli bir olayın oluş sıklığı ve olasılığı, insanların ve malların tehlikeye maruz kalma durumu ve bunların sonuçlan şeklinde tanımlanan risk kavramının hesaplanması için uygulanan bir yöntem veya işleyiştir. Herhangi bir risk değerlendirmesine başlamadan önce izlenecek en doğru yolun geçmişteki hasarların incelenmesi olduğu bilinerek, bu Yüksek Lisans Tezi'nde, Türkiye'de bulunan, büyük ölçekli sınai tesislerde, 1998 ve 2003 yıllan arasında meydana gelen hasarlar ve tüm dünyada meydana gelmiş bazı tarihsel hasarlar incelenmiş ve Milli Reasürans T.A.Ş.'den alınan veriler ışığında, hasar frekans haritalan çizilmiştir. Bu verilerden, tehlikeli olayların nedenlerinin ve ilgili risk azaltıcı unsurların belirlenmesiyle risk değerlendirmesi ve kayıp hesaplamaları konusunda iyi bir başlangıç olarak düşünülen yeni yöntemler geliştirilmiştir. Böylece yangın ve deprem analizlerini içeren standart bir risk değerlendirmesi hazırlanmış ve kurgusal sınai tesisler hakkında, durum çalışmaları şeklinde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT LOSS ESTIMATION METHODOLOGIES BASED ON HISTORY OF DAMAGES Modern life requires us to be capable of analyzing the risks which have been encountered in daily life. Everyday we size up our chances of being affected by fires or by natural hazards, such as earthquakes, flooding, storms, landslides, hurricanes, and even tsunamis. These disasters do not only cause severe losses of life and damages to property, but they can also cause social dislocations, destruction of cultural heritage, and negatively affect a whole country's economic development as well as its Gross Domestic Product, debt, investments, and fiscal balance. In order to prevent the occurrence and expansion of harmful effects of these disasters and to reduce possible losses, we have to perform successful risk assessments by pointing out the factors which increase the risks cause losses. However, it is not easy to assess the risks and to estimate the probable losses before any real damage occurs. In order to achieve a successful risk analysis, the frequency of occurrence and the magnitude of the hazardous events should be very well investigated. Risk assessment is a process or application of a methodology for evaluation risk as defined by probability and frequency of occurrence of a hazard event, exposure of people and property to the hazard, and consequences of that exposure. By keeping in mind the fact that the right way to follow before starting to a risk assessment is examining the historical damages, in this M.S. thesis, the damages, which occurred between 1998 and 2003 in big- scaled industrial foundations in Turkey, and some historical damages occurred all over the world have been examined and damage frequency maps were drawn according to the data reported by Milli Reinsurance Company. From these data gained, new methodologies which can be considered as a good start about risk assessment and loss estimation have been developed by identifying the causes of hazardous events and related risk reduction criteria. Thus, standard risk assessments that include fire and earthquake analyses have been performed and presented as case studies of imaginary industrial foundations.