The effects of problem representation on problem solving performance
Problem temsilinin problem çözme performansına etkisi
- Tez No: 170887
- Danışmanlar: DOÇ.DR. DİLEK ARDAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Problem temsili, problem çözümünü anlamak ve erişi düzeyini artırmak için önemli bir araç olarak düşünülmektedir. Problem çözme performansına yönelik çalışmalar, verilen bir problemi başarıyla temsil eden öğrencilerin performanslarının daha yüksek olduğunu ortaya koymaktadır. Bu çalışma, başarılı bir çözüm için dışsal temsillerin kullanımını gerektiren problemlerin çözümü sırasında gözlenen öğrenci farklılıklarını incelemektedir. Çalışmada, ayrıca, dışsal temsillerin (Venn şeması) ağırlıklı olarak kullanıldığı bir konunun öğretimi sonrasında, problem temsil etme seviyelerindeki farklılıkların, öğrencilerin problemleri anlama ve çözme düzeyleri üzerindeki etkisi de sorgulanmaktadır. Çalışmanın örneklemini, bir özel okuldaki toplam 164 altıncı sınıf öğrencisinin içinden rasgele seçilen 40 kişi oluşmaktadır. Küme problemlerindeki performans iki grup test ile belirlenmiştir: 1) Sözlü problem testleri (WPT1 ve WPT2) ve 2) Sözlü problem izleme testi (R-WP). Problem temsili, yan-yapılandırılmış bir mülakatta sorulan iki tane küme problemi ile ölçülmüştür. Problemlerden bir tanesi tamdık ve Venn şeması kullanılarak çözülebilen tipik bir küme problemi iken ikincisi tamdık ve tipik olmayan ama Venn şeması da dahil, çeşitli temsillerin kullanılarak çözülebileceği bir problemdir. Mülakat verileri, öğrencileri zayıf-orta-iyi temsil etme seviyelerine göre ayırmak için kullanılmıştır. Farklı temsil seviyelerindeki öğrencilerin performans kazanımları, küme problemlerinin öğretimi öncesinde ve sonrasında yapılan ön test, son test ve izleme testinden aldıkları sonuçlar incelenerek analiz edilmiştir. Ön test ve son test sonuçlarına göre“iyi”,“orta”ve“zayıf temsil düzeyindeki öğrenciler arasında performans farkı ortaya çıkmamıştır. Ancak izleme testinin sonuçlan, ”iyi“ ve ”orta“ düzeydeki temsilcilerin puanlarının ”zayıf düzeydeki temsilcilerin puanları ile karşılaştırıldığında anlamlı bir şekilde daha yüksek olduğunu ortaya koymaktadır. Sonuçlar, öğrencilerin temsil düzeylerindeki farkların problem çözme başarıları üzerinde etkili olabileceğini ve bu etkinin özellikle uzun dönemde temsil düzeyi düşük öğrencilerin aleyhine olacağını düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Problem representation is considered to be an important tool in understanding and improving problem solving performance. A major implication emerging from studies on problem solving performance is the higher performance levels observed among students who can successfully represent a given problem. The present study examines performance differences among students as they try to represent a given set of problems that require the use of external representations for successful solution. The study also questions how differences in problem representation (level) may contribute to students' understanding and subsequent problem solving performance following instruction on a topic that invests on the use of external representations (Venn diagrams). The sample of the study consisted of 40 students who were randomly selected from a total of 164 sixth grade students in a private secondary school. The performance on set problems was determined using two groups of tests: 1) Tests on word problems (WPT1 and WPT2) and 2) Retention test on word problems (R-WP). Problem representation was assessed in terms of a semi-structured interview which included two“set problems”one of which was a familiar and typical set problem that could be solved using Venn diagrams, while the second was an unfamiliar problem which could be solved using various representations (including Venn diagrams). Interview data were used to categorize students into poor-average-good representation levels. Performance gains of students in different representational categories were analyzed by examining the pretest, posttest and retention test scores prior to and following an instructional period on“set problems”. The results indicated that retention test scores were significantly higher among“good”and“average”representers as compared to“poor”representers. No performance differences were observed between“good”,“average”and“poor”representers for pretest and posttest scores. The results imply that differences in the representation levels of the students can affect problem solving performance and this effect is particularly unfavorable for poor representers in the long run.