Strategic assessment of six sigma implementations in Turkey
Türkiye'deki altı sigma uygulamalarının stratejik değerlendirilmesi
- Tez No: 170889
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ RIZA KAYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
ÖZET TÜRKİYE'DEKİ ALTI SIGMA UYGULAMALARININ STRATEJİK DEĞERLENDİRİLMESİ Kalite alanındaki rekabetin yükselen bir hızla yoğunlaştığı günümüzün zorlayıcı iş dünyasında, Altı Sigma işlemlerin performanslarım arttırabilen ve iş süreçlerini iyileştirebilen, belirli bir yapıya sahip bir kalite iyileştirme programı olarak adım duyurmuştur. Türk endüstrisinin Altı Sigma inisiyatifi ile tanışması doksanlı yılların ortalarım bulmakla birlikte, iş dünyasının metodolojiyi uygulama oranında belirgin bir artışa tanık olması, ancak 2002 yılında gerçekleşmiştir. Ancak, küçük ve orta ölçekli işletmeler de dahil olmak üzere bir çok örgüt için, Altı Sigma halen bilinmeyen ya da yeni bir uygulama olmanın ötesine geçememiştir. Bu araştırmada, iki aşamalı bir anket çalışması gerçekleştirilmiştir.“Altı Sigma Yönetim Sistemi”anketi ile, Türkiye'nin Altı Sigma profili, metodolojiyi kullanan başlıca Türk örgütlerinin stratejik ve yönetimsel uygulamaları tanımlanmıştır. İkinci aşamada ise, 145 Altı Sigma uzmanının yanıtladığı“Altı Sigma Uygulamalarının Değerlendirilmesi”anketi ile, çalışanların metodolojinin etki ve yararlarım, kritik başarı faktörlerini, iyi uygulamaları, hedef ve performans ilişkisini algılamaları ölçülmüştür. Faktör analizi, Altı Sigma'nın bir örgütte kültürel değişimi ve örgüt içi öğrenmeyi, karlılığı, etkinlik ve verimliliği iyileştirdiğine, maliyetlerin indirgenmesini sağladığına inanıldığını göstermiştir. Etki ve iyileştirmelerde, firmalar çapında önemli farklılıklar bulunmuştur. Başarı için en önemli üç unsur, üst yönetimin öncülüğü, kara kuşakların yetkinlikleri ve Altı Sigma insan kaynağı geliştirme programı olarak belirlenirken, projelerin izlenmesi ve Altı Sigma'nın şirket içinde teşvik edilmesi katılımcı firmaların gelişim alanları olarak tespit edilmiştir. Bu ampirik çalışmanın, metodolojiyi uygulayan başlıca Türk örgütlerinin deneyimlerini ortaya koyarak mevcut kaynaklara katkıda bulunduğuna ve Altı Sigma yol haritasının belirlenmesinde yapıcı tartışmalar başlatacağına inanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT STRATEGIC ASSESSMENT OF SIX SIGMA IMPLEMENTATIONS IN TURKEY In today's challenging business world where the competition in quality has intensified exponentially, Six Sigma has emerged as a structured quality improvement program for increasing operational performance and improving business processes. Turkish industry has been exposed to the Six Sigma initiative in the middle of 90' s, yet it was only in 2002 that the business environment has witnessed an increasing rate of its implementation. Still, the methodology is unknown or very new to many Turkish organizations, including small and medium size enterprises. In this study, a two-phase survey was conducted. Turkey's Six Sigma profile, strategic and managerial implementations of the major Turkish Six Sigma organizations were identified through“Six Sigma Management System”survey. In the second phase, the employees' perception of the methodology with respect to its impact and benefits, critical success factors, best-practices and goals-performance relationship was measured through the“Evaluation of Six Sigma Implementations”questionnaire answered by 145 Six Sigma professionals. The factor analysis conducted showed that Six Sigma contributes to cultural transformation and organizational learning, profitability, effectiveness and efficiency improvement and cost reduction. The impact and benefits realized are found to differ significantly among the companies. Leadership commitment, black belts' competencies and Six Sigma human resource development program were determined as the most important factors for success, while project monitoring and promoting Six Sigma in the company were identified as improvement areas for the Turkish organizations. This empirical study contributes to Six Sigma literature by deriving useful recommendations based on the experiences of the major Turkish Six Sigma organizations and is believed to initiate constructive discussions on the Six Sigma roadmap.